Yüzme Havuzlarında Temizlik ve Bakım

Yüzme Havuzlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Havuzlarda bizleri bekleyen en büyük tehlike elbette hijyenik olmayan ortamdan kaynaklanır, fakat en temiz suya sahip olan havuz bile bir anda büyük bir virüs veya bakteri yuvasına dönüşebilir. Eğer havuzu kullananlar kişisel temizliklerine dikkat etmezse temiz havuzlar herkes için tehlikeli olabilir.

Havuza Girmeden Önce Neler Yapılmalı?

Öncelikli olarak, havuz bölgesini ortak kullanım alanları ve gereçlerinden yalıtmalıyız. Havuz bölgesine ayakkabılar sokulmamalı, temiz mayo ve bonelerle girmeye dikkat etmeliyiz. Tabi havuza gireceklerin sabunla duş alması ve ayak yıkama havuzlarının kullanılması, göz enfeksiyonlarına karşı yüzme gözlüğü, kulak enfeksiyonlarını önlemek için tıkaç kullanılması ile hastalık riski iyice azaltılabilir.

Havuz Suyunun Dezenfekte Edilmesi Önemli

Her ne kadar kullanıcılar temizliğine dikkat etse de havuz suyunu kirletecek türlü sebepler için uygun dezenfektasyon yöntemleri mutlaka havuzlara uygulanmalıdır. Kimyasal bazı maddeler uygun dozlarda kullanılmalı, klorlama yapıldıktan sonra 3 saat boyunca havuza girilmemelidir.  Yine ayrıca suyun sirkülasyonu da iyi bir şekilde sağlanarak filtreleme gerçekleşmelidir.

Kış Mevsiminde Havuz Suyu Sıcak mı Olmalı?

Dış ortam havasının soğuk olmasından dolayı ısıtılarak kullanılan havuz sularında, kış mevsimine özel şartlara göre ayrıca bir durum ortaya çıkmaktadır. Özellikle küçük çocukların gittiği kurslarda en büyük sorun suyun sıcaklık seviyesi olarak görülür ve çocukların üşümemesi için yükseltilmesi istenir. Oysa havuz suyu sıcaklığının belli aralıklarda tutulması önemlidir.

Havuz Suları Kaç Derece Olmalı?

Bu konuda yapılan açıklamalara göre, Türkiye de havuz suları 26-28 derece arasında tutulmalı ve havanın sıcaklığı ile suyun sıcaklığı arasında fazla fark olmaması gerektiği vurgulanmıştır. Dünya standartlarına göre de su sıcaklığının ortalama 26 derece civarında olması gerektiği ortaya çıkmakta ve bazı resmi organizasyonlarda da bu seviyede tutulduğu görülmektedir.

Havuzda Sıcak Suyun Zararı Var mıdır?

Her ne kadar temizlikle ilgili kurallara uyulsa da kişilerden ortama yayılabilecek bakteri ve virüslerin sıcak ortamda üremesi ve gelişmesi çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Bunun yanında sporcularda vücudun su kaybetmesi. Kas krampları vb. sorunlar da yine havuz suyunun 29 dereceyi aştığı ortamlarda görülebilir.

Sıcak suyun tehlikesinin yanında soğuk havuzlarında ortaya çıkardığı sağlık sorunları bulunmaktadır. Bunların da başında vücutta oluşan türlü şoklar ve özellikle kalp rahatsızlıkları gelir.

You May Also Like

1 Comment

Comments are closed.