24 Kasım Öğretmen İdareci Konuşması

24 Kasım Öğretmen İdareci Konuşması

Sayın Meslektaşlarım, Sevgili Öğrenciler;

Bugün 24 Kasım. Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği günün yıldönümüdür. TBMM genel kurulu 11 Kasım 1928 tarihinde toplandı. Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını verdi. Bu karar 24 Kasım 1928 tarihli resmî gazetede yayınlanarak kesinleşmiştir. Ülkemizde 1981 yılından bu yana kadar da “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Yine bugün tüm öğretmenlerin toplumda yaptığı değişiklikler neticesinde, öğrencileri tarafından sevgi ve saygı ile anıldığı gündür.

Etrafımıza baktığımızda her bireyle bir öğretmenin yaşam içerisinde mutlaka yolunun kesiştiğini görmekteyiz. Ve öğretmenin o bireyin yüreğine dokunduğunu biliyoruz. Öğretmen toplumların geçmişlerini hatırlatırken geleceklerini de şekillendiren kişi olarak toplumda her daim önemini koruyacaktır.

Bireyler ailelerinden temel eğitimleri aldıktan sonra, bu temellerin üzerine yapıları inşa edebilmek için, bir eğitmene, yani öğretmene ihtiyaç duymaktadırlar. İnsanlar öğretmenleri sayesinde bilgi, beceri, manevi duygular ve ahlak gibi konuların tüm inceliklerini öğrenebilirler.

24 Kasım Öğretmen İdareci Konuşması

Dosya:Mustafa Kemal devriminde.jpg

Kültür ve medeniyetin temelini eğitim ve öğretimle ancak, öğretmen sağlamlaştırmaktadır.

Atatürk’ün tabiri ile:

“Muasır medeniyetler seviyesine” çıkabilmenin temel taşlarının en önemlisi öğretmenlerdir.

Bu seviye toplumun eğitime verdikleri önem ile belirlenecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’ni bu seviyenin en üstüne ulaştırabilmek için fedakârca çalışan öğretmenlerimizi saygı ve minnettarlık ile selamlıyorum.

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk bir konuşmasında Cumhuriyetin kuruluşundan sonraki birkaç yılın içine sığdırılan askeri, siyasi ve yönetimsel başarıları da belirterek, yeni Türkiye Cumhuriyetindeki devrimler için:

” Sayın Öğretmenler, devrimler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarılarınız ile gerçekleşecektir. Cumhuriyet sizden ‘Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür nesiller ister”.  demiş ve öğretmenlere toplum içerisinde çok mühim bir görev yüklemiştir.

Bugüne kadar da öğretmenler bu önemli yükü omuzlarında büyük bir gayret, azim ve başarı ile taşımışlardır. Öğretmenler toplumun aydınlanmasında liderlik görevini üstlenmişlerdir. Bundan dolayı da yenilik ve teknolojiyi yakından takip etmeliyiz. Kendimizi her zaman geliştirme çabası içinde olmalıyız. Bu mesleğin onurunu ve şerefini her zaman en ön planda tutmalıyız. Öğretmenin her davranışı ve tutumu onun saygınlığını arttırmalıdır.

Son olarak şu konuya değinmek istiyorum. Bu mesleği en ideal şekilde yerine getirmek isteyen öğretmenin yüreğinin sevgi ile dolu olması gerekmektedir. Sevgi olmadan bu mesleği icra etme şansımız yoktur. Yüreğimizdeki sevgi, öğrencilerimizin kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en önemli besindir. Yani sevgi öğretmenlik mesleğinin özünü oluşturur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vecizeleri ile sözlerimi tamamlıyorum:

“Dünyanın her yerinde öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.”

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, başarı, sağlık ve mutluluk dilerim.

24 Kasım Öğretmen İdareci Konuşması Kaynak Link:
https://www.mebilgi.com/24-kasim-ogretmen-idareci-konusmasi/

You May Also Like