Winston Churchill Kimdir? Kısaca Hayatı

Winston Churchill Kimdir? Kısaca Hayatı (30 Kasım 1874 – 24 Ocak 1965)

churchill-1895

Winston Churchill, 30 Kasım 1874 tarihinde Woodstock ta bulunan Oxfordshire Blenheim Sarayı’nda doğdu. Tam adı Winston Leonard Spencer-Churchill’in soyadı olan Spencer-Churchill yerine babası da dahil daha sonraki aile fertleri sadece Churchill soyadını kullandı. Babası 7.Marlborough Dükü’nün oğlu politikacı Lord Randolp Churchill, annesi Amerikalı milyoner Leonard Jerome’un kızı Jennie Jerome’ dur. Çocukluk yıllarını kekeme olmasından dolayı oldukça sıkıntılı atlattı. 1887 yılında başladığı yatılı Harrow Kolejini 1895 yılında bitirerek Süvari Subayı oldu. Daha sonra İngiliz Kraliyet Askeri Akademisini bitirerek orduya katıldı.

Komutanlığı ve Yazarlığı Birlikte Yürüttü

Churchill, sömürgeci İngiliz ordusunda bağımsızlık için ayaklanan sömürge ülkelerine karşı görev alarak Mısır, Sudan ve Hindistan’da savaştı. Buralardaki başarılarından dolayı birçok madalya kazandı. Aynı zamanda bu savaş alanlarında yaşadıklarını gözlemleyerek Londra’da yayın yapan birçok gazete için savaş muhabirliği yaptı. Bu şekilde adından oldukça söz ettirmeye başladı. 1898 yılında ilk kitabı The Story of Malakand Field Force (Malakand Sahra Gücünün Öyküsü), sömürge yönetimi ve orduya ait bir çok yanlışı gün yüzüne çıkardığı için, İngiltere’de oldukça fazla tepki aldı. Aynı yıl Mısır’a görevlendirilen Churchill, Omdurman Savaşı’nda sömürgecilik karşıtı bir gurup düzensiz Mısırlı isyancıya yenildi.1899 yılında yapılan II.Boer Savaşında esir düştü ve kaçarak ülkesine büyük bir kahraman olarak döndü. Ordu hakkında yazdığı yazılar yine İngiliz Ordusunu kızdırınca orduda kalmasının uygun olmadığını düşünerek ayrıldı. Bir yıl bile geçmeden Muhafazakâr Partiden meclise girdi.

Siyasete Devam Etti

1904 yılında Churchill

1904 yılında geçtiği Liberal Parti ile yoluna devam etti. 1911 yılında Donanmadan sorumlu bakanlığa getirildi. 1915 yılında Gelibolu’da Kahraman Türk Ordusuna karşı aldığı ağır yenilgi Churchill’in kariyerinde gerilemeye ve görevinden ayrılmaya yol açtı. 1917 yılında Cephane Bakanlığına ve tekrar Donanma Bakanlığına getirildi. 1924 yılında Liberal Partiden ayrılarak Muhafazakâr Parti’den Maliye Bakanı olarak kabineye girdi.1929 yılına kadar bu göreve devam etti. Bu tarihten itibaren yazılar yazmaya devam etti. 1939 yılında yine Muhafazakar Partiden Donanma Bakanı oldu. 1940 yılında dönemin Başbakanı Neville Chamberlain yerine Başbakanlık görevine getirildi.

II.Dünya Savaşı Yılları

Yalta Konferansı-Churchill-Roosvelt-Stalin

Churchill, yürüttüğü politikalar sayesinde Amerika’nın savaşa katılmasını aynı zamanda da Sovyet Rusya’nın İngiltere yanında savaşa katılmasını sağlamıştır. Savaş sırasında Roosevelt ve Stalin ile oldukça iyi geçinmiştir. Stratejik açıdan oldukça önemli olan Türkiye’yi savaşa katabilmek için çok uğraşmış birçok kez Kahire ve Adana’da İsmet İnönü ile görüşmüştür. Ama sonuç alamamıştır. Türkiye’nin kâğıt üzerinde savaşa girmesinden 2 ay sonra savaş sona ermiştir. Savaşın sonlarına doğru Almanya teslim olmak üzereyken, 13-14 Şubat 1945 tarihinde, Churchill’in Amerika ile birlikte savaş suçu işlediği tarihi Dresden Bombardımanının emrini vermiş, 2 gün boyunca suçsuz on binlerce Alman vatandaşının üzerine rastgele yangın bombaları atılmıştır. Özellikle ABD ile kurduğu ilişkiler Churchill’i en önemli devlet adamları arasına soktu. İngiliz halkına 13 Mayıs 1940 tarihinde Avam Kamarasında seslenirken “Size kan, zahmet, gözyaşı ve terden başka verebileceğim bir şey yok” açıklaması tarihe geçmiştir. Savaşı da zaferle bitirip Almanya ve Hitler’e karşı direnişin simgesi olmuştur.

Savaş Sonrası Çalışmalar

Churchill savaşın sona ermesi ile NATO, Avrupa Konseyi gibi kurumların kurulmasında oldukça fazla emek harcamış, hatta “Avrupa Birliği” söylemi ilk onun konuşmalarında yer almıştır. 1951 seçimlerinde tekrar başa gelen Churchill’e, 1953 yılında Kraliçe II.Elisabeth tarafından Şovalye ve Sir unvanı verildi. Yine 1953 yılında tarih, biyografi ve hitabet konularında başarılı çalışmaları nedeniyle Nobel Edebiyat ödülünü aldı. Yaşlanması ve çalışma performansını kaybettiği gerekçeleri ile baskı altına alınarak 1955 yılında kendi isteği ile koltuğunu yeğeni Clarissa Churchill’e devrederek aktif siyaseti bırakmıştır.

Son Yılları

Clementen ile bir gezide

Siyasetten ayrıldıktan sonra resim yapmaya, yazı yazmaya devam etti, hatta bir ara balık tutmaya bile merak saldı. Kendisine 1963 yılında ABD tarafından onursal vatandaşlık verildi. Churchill hayatının aşkı Clementine ile 60 yıl evli kaldı. Bu evliliklerinden beş çocukları oldu. Öyle ki Time dergisinde tarihin en unutulmaz Aşk Mektupları listesine girmiş sayısız aşk mektupları vardır. İngilizler 1941 yılında yaptıkları bir tank modeline de Churchill adını vermişlerdir. Winston Churchill 24 Ocak 1965 tarihinde geçirdiği felç yüzünden Hayatını kaybetti. Cenazesi bir devlet töreni ile doğduğu ve büyüdüğü ev olan tarihi Blenheim Palace’a gömüldü.

Winston Churchill’in Eserleri ve Ödülleri  

Birçok dergi ve gazetede makaleler yazan Churchill’in en önemli eserleri şunlardır:

Malakand Sahra Gücünün Öyküsü (The Story of Malakand Field Force)-1898

Savrola (roman)-1899

Nehir Savaşı (The River War)-1899

Pretoria Üstünden Londra’dan Ladysmith’e (London to Ladysmith via Pretoria)-1900

Lan Hamilton’un Yürüyüşü(Lan Hamilton’s March)-1900

Ödülleri ise 1950 yılında Sonning Ödülü (Avrupa kültürüne olağanüstü katkıları olanlara 1937 yılında ölen Danimarkalı yazar Carl Johan Sonning adına iki yılda bir verilen ödül)ve 1953 yılında Nobel Edebiyat Ödülüdür.

You May Also Like