Uzaktan Çalışma Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Uzaktan Çalışma Nedir?

Uzaktan çalışma; çalışanların, işveren tarafından belirlenen organizasyonu kullanılarak işin yapılmasının, evinde ya da işyeri dışında farklı bir yerde gerçekleştirilmesidir. Çoğunlukla reklamcılık, bilişim, bankacılık, muhasebe, çevirmenlik gibi işlerde yoğun olarak kullanılabilen bu yöntem bazı durumlarda farklı sektörler için de gündeme gelmektedir.

Özellikle salgın hastalık gibi durumlarda gündeme gelen esnek çalışma kavramı birçok işyeri için en uygun seçenek haline gelmiştir. Peki, uzaktan çalışma kararı alan kurumlar neler yapmalı? Çalışma organizasyonunu nasıl hazır hale getirmelidir?

Nasıl Yapılır?

Uzaktan çalışma için öncelikle çalışanların işyerinde ulaştıkları tüm veriye uzaktan erişebilecekleri bir altyapıya sahip olunması gerekmektedir. Bu altyapı için web, e-posta güvenliği koruması da en kritik konular arasında yer almaktadır. Özellikle bulut tabanlı çözümler ile verilerin güvenliği çalışanların bulundukları her yer kapsanabilmektedir.

İşyerinde bulunan ve İhtiyaç duyulan verilere çok farklı lokasyonlardan bağlantı yapılması durumunda sistemlerin de bu yükü taşıyabilmesi önemlidir. Aynı zamanda kullanılan sistemlerin video konferans, internet üzerinden telefon, bulut, hosting gibi teknolojik araçları içermesi ve sanal toplantılara uygun olması gerekmektedir.

Uzaktan Çalışmaya Hazırlıkları Neler Olmalı?

İşyerinin uzaktan çalışma için altyapısının hazırlanması öncelikli olarak sağlanması gerekir. Bunun yanında faaliyetlerin analiz edilerek, kilit önem taşıyan çalışanların görevlerini uzaktan yerine getirebilmeleri kontrol edilmelidir. Bu konuda çalışanların yetkinlik kazanması gerekiyor ise mutlaka uygun eğitimlerle desteklenmelidir.

Ayrıca, işyerinin siber güvenlik protokollerinin yeterliliği ve teknolojik kapasitesinin gözden geçirilmesi önemlidir? Çalışanlarla uzaktan çalışma konusunda kanuni olarak da gerekli sözleşmelerin oluşturulması sağlanmalıdır.

Uzaktan Çalışmada Güvenlik

Uzaktan çalışma durumlarında çalışanların evleri küçük ofislere dönüştürmeye başlamaktadır. Ancak işler uzaktan bağlantıyla yapılırken, özellikle siber güvenlik konusuna dikkat etmek gerekmektedir. Bununla ilgili olarak; bilgisayar korsanlarının çeşitli tuzak e-postalar göndererek bireyleri hedef aldığı, zararlı yazılımların bilgisayarlara sızabildiği bilinmektedir. İşyerine ait veri ve bilgilere uzaktan bağlantı yaparken bağlantının güvenli olduğundan emin olmak, özel bilgilerin güvende kalması için önemlidir.

Bu amaçla, uzaktan işyeri ağına yapılan bağlantılar konusunda çeşitli yöntemlerle sanal özel ağlar kullanılmaktadır. Bu sayede kullanıcı ile özel ağ arasında güvenli bir tünel oluşturarak hassas verilere sahip olan işyerlerinin siber saldırılardan korunması sağlanmaktadır.

Uzaktan Verimli Çalışma Nasıl Sağlanır?

Uzaktan çalışma dönemlerinde, iş yapış şekillerinde hızlı değişimler gerekmektedir. Evden çalışılması, işyerlerine uzaktan bağlanılması ve işlerin her koşulda devam ettirilmesi amaçlanmaktadır. Peki, bu yeni düzende evden çalışanları neler beklemektedir? Ofis dışında olmak çalışanların rutinlerini nasıl etkilemektedir?

Uzaktan çalışmada başarılı bir performans yakalamak için bazı ipuçları şunlardır:

Evde çalışacağınız yeri hazırlanması sağlanmalıdır. Ev içerisinde çalışacak özel bir yerin olması, hem çalışma havasına girmek, hem de günün sonunda işi bırakmayı kolaylaştırması açısından önemlidir.

Evde çalışmada çalışma süresince kıyafetinize özen gösterin. Elbette işyerinde olduğu gibi evde gömlek ve ceketle oturmak uygun olmasa da, motivasyon açısından kıyafet konusunda dengeyi tutturmak önemlidir.

Evde çalışmada da çalışma saatlerinin belirlenmesi önemlidir. Çalışmaya başlama ve son verme saatlerinin baştan belli olması işi kolaylaştıracaktır. Bu konuda bir düzen oturtmak önem taşımaktadır.

Evde çalışma esnasında yemek yemeyi ve su içmeyi unutmayın. Günlük çalışma düzeni günün yapısı değiştiği zaman öğle yemeğini kolayca unutabilmektedir. Dolayısıyla yemeğinizi iyi planlayın ve susuz kalmayın.

Mola vermenin unutulmaması gerekmektedir. Evden çalışma olsa da bütün gün bilgisayar ekranına yapışık kalmamak gerekmektedir. Belirli aralıklarla mola vererek, kısa molalarla uzun vadede verimin artacağı görülecektir.

Aktif link: mebilgi.com/uzaktan-calisma-nedir-nasil-yapilmalidir

You May Also Like