Sigara ve Alkollü İçecek Kullanımının Vücudumuza Verdiği Zararlar

Bağışıklık Sistemi Neden Zayıflıyor?

Günümüzde insanların yaşadıkları çevre koşulları, çalışma ortamları, her geçen gün yenisi eklenen teknoloji ve kötü beslenme bağışıklık sistemimizi zayıflatan etkiler oluşturmaktadır. Özellikle hayatımızın bir parçası haline gelen stres, sürekli maruz kaldığımız UV ışınlar, insan vücudunun yeni tanıştığı etkilerdir. Bu etkilerin arasında, dengesiz ve kötü beslenme alışkanlıkları ile yorgun düşen vücudumuz bir de yetersiz havalandırma ortamlarında zayıf düşer. Buna sigara ve alkol kullanımı da eklenince türlü hastalıklarla karşılaşma ihtimalimiz oldukça artış göstermektedir.

Sigaranın Vücuda Yaptığı Etkiler

Sigara içerisinde 600 den fazla madde içerir ve bunlar yanınca 7000 den fazla kimyasal madde üretir. Meydana gelen bu kimyasal maddelerin büyük çoğunluğu zehirli ve en az 69 tanesi kanser yapıcıdır. Aynı oran ve daha fazlası tüm tütün ürünlerinde mevcuttur.

Sigara ve Alkollu İcecek Kullanımının Vucudumuza Verdigi Zararlar

Sigaranın Solunum Sistemine Etkileri Nelerdir?

Sigara ve türevlerinin vücudumuzda etkilemediği ve zarar vermediği herhangi bir nokta bile yoktur. En iyi korumamız gereken solunum sisteminde meydana getirdiği bozukluklar en çok bilinen ve ortaya çıkanıdır. Dumanı soluduğumuzda akciğerlerimize zarar verecek maddelere maruz kalırız ve zamanla ciğerlerimiz zararlı kimyasalları süzme yeteneğini kaybeder. Zaman ilerledikçe ciğerlerimizde sıkışan toksinler temizlenemez olur ve solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve grip riski yükselir.

Amfizem adı verilen durumda ciğerlerindeki hava kesesi yok olur. Kronik bronşitte akciğer tüplerinin astarı iltihaplanır. Zamanla, sigara içenler kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) belirtilerinin ortaya çıkması riski altındadır. Uzun süreli sigara içenler de artan akciğer kanseri riski altındadır.

Sigaranın Merkezi Sinir Sistemine Etkileri Nelerdir?

Sigaranın vücudumuza verdiği zararlar sadece solunum sistemimizle sınırlı kalmaz. En etken maddesi olan nikotin merkezi sinir sistemini uyarır, enerjik hissetmemizi sağlar, fakat etki geçince daha da yorgun hissederiz. Bunun yanında baş ağrıları ve uyku sorunları da sinir sistemindeki etkileri olarak sayılabilir.

Sigaranın Dolaşım Sistemine Etkileri Nelerdir?

Nikotin, kan dolaşımını kısıtlar ve damarlarının sıkışmasına neden olur. Sigara, iyi kolesterol düzeylerini düşürür ve kan basıncını yükseltir kötü kolesterolün birikmesine neden olabilir. Sigara içmek kan pıhtıları oluşturma riskini arttırır.

Beyindeki kan pıhtıları ve zayıf kan damarları, inme riskini arttırır. Kalp bypass ameliyatı olan sigara içen kişiler devamında koroner kalp hastalığı riski altındadır. Uzun vadede, sigara içenler kan kanseri (lösemi) riski altındadır.

Sigaranın Diğer Etkileri

Deri, saç ve tırnaklarda meydana getirdiği yapı ve renk değişiklikleri de sigara etkileri arasında sayılmalıdır. Ağız, diş ve boğazımızdan başlayarak tüm sindirim sisteminde yapı bozuklukları meydana getiren sigara, ağız kanserinden şeker hastalığına kadar, hastalıkların sebebi olabilir. Bunun yanında üreme ve cinsel sistemi de etkileyen bu alışkanlık erkek ve kadınlarda türlü bozuklukların sebebidir.

Alkolün Vücudumuza Etkileri Nelerdir?

Alkol kullanımında vücudumuzda oluşturduğu olumsuz etkiler oldukça fazladır. Beyin ve sinir, kalp ve solunum, sindirim ve bağışıklık sistemi alkolün olumsuz etkilerine maruz kalır. Kullanım sıklığı veya aşırı alkol tüketimi bir anda ortaya çıkabilecek istenmeyen etkilerin sebebi olabilir. Alkol zehirlenmesi de bu etkilerden biridir. Bir anda aşırı alkol tüketme ile oluşan bu zehirlenme sonucunda solunum durması, felç, şok geçirme ve ölüm ortaya çıkabilecek etkilerdir.

Sigara ve Alkollu İcecek Kullanımının Vucudumuza Verdigi Zararlar

Alkolün Beynimize Etkisi Nedir?

Öncelikli olarak davranış kontrolsüzlüğü meydana getiren alkol, konuşma, davranış koordinasyon bozukluğu, denge ve yürüme sorunları meydana getirir. Sinir sisteminde hasar, uyuşmalar ve göz kaslarında felce neden olabilir. İleri düzeylerde ise halüsinasyonlar ve nöbetlere neden olabilir.

Alkolün Sindirim Sistemine Etkisi Nedir?

Alkol tüketimi tükürük bezlerine zarar verebilir ve ağız içini tahriş edebilir, diş eti hastalığına, diş çürümesine ve hatta diş kaybına neden olabilir. Yine aşırı alkol tüketimi sebebiyle ülser, reflü, mide ekşimesi ve gastrit oluşabilir. Alkol, sindirim sisteminizin besin maddelerini ve B vitaminlerini özümsemesini zorlaştırır. Bunların yanında pankreas iltihabı ve siroz da ortaya çıkan hastalıklardır.

Alkolün Kan Dolaşım Sistemine Etkisi Nedir?

Alkol tüketimi kalp rahatsızlıklarının da sebebi olabilir, eğer fazla alkol tüketimi varsa bu daha ağır kalp hastalıklarına yol açar. Ayrıca kadınlarda bu risk erkeklere oranla daha fazladır. Dolaşım sisteminde ortaya çıkardığı sorunlar;

  • Kalp kası hastalığı (kardiyomiyopati)
  • Düzensiz kalp atışı (aritmi)
  • Yüksek tansiyon
  • İnme
  • Kalp krizi
  • Kalp yetmezliği

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like

1 Comment

  1. nedeni belli ama
    zayıf iradelerin alıştırdığı kimi için sigara alkol kumar vs vs aciz insanız bir düşünür derki Dünyada en zor olan şey, insanın kendisini bilmesidir.(Thales) kişi zararını biliyor dilde ameli dönüşmüyor emeline kendi yapıyor başkasına yapma diyor.örnek mi çocuklarımız gençler için en büyük örnek yine biziz

Comments are closed.