Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Sanal ve Artırılmış Gerçeklik

Sanal ve artırılmış gerçeklik günümüz teknolojisinin yönünü çevirdiği, oldukça geniş bir alanda dijital çözümlere aracı olan ve gelecek nesil gelişmelerin odağı haline dönüşen iki temel teknoloji halini almıştır. Temel gerçeklik algısını değiştirerek, eğitimden sağlığa, mimarlıktan reklam sektörüne kadar birçok konuda içerik hizmeti sanal ve arıtılmış gerçeklik teknolojisinin kapsamında yer alıyor.

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) Nedir?

Uygun donanımlar kullanılarak, gerçek ortamdan tamamen soyutlanmış görsel ve işitsel olarak simule edilmiş içeriklere denir. Sanal gerçeklik (VR) içerikleri 360 derece kameralarla oluşturularak, kullanıcıya gerçekte olmadığı bir ortamı üç boyutlu olarak algılamasını sağlar. Genel olarak sanal gerçeklik gözlükleri ile yaşatılan deneyimlerdir.

Sanal gerçeklik içeriklerinde üç boyutlu ortamlar kullanılırken bu ortamlar, panoramik kamera görüntüleri veya bilgisayarla üretilen panoramik görseller olabilmektedir. Ayrıca videolar kullanılarak da üç boyutlu içerikler elde edilmektedir.

Sanal gerçeklik teknolojisi ile eğlence ve oyun amaçlı simülasyonlar yanı sıra eğitim, sağlık ve tasarım alanında da oldukça faydalanılmaktadır. Eğlence amaçlı kullanım elbette daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Özel kameralarla çekilen görüntülerin sunulduğu içeriklerle kullanıcılar daha önce hiç bulunmadıkları yerleri gezme ve keşfetme olanağına sahip olmaktadır.

VR uygulamaları ile son gelinen noktada bu teknolojiyi sadece gözlükler le ifade etmek yeterli değildir. Daha çok giyilebilen teknoloji ile tanımlamanın uygun olacağı VR teknolojisi, elbiseler, ayakkabılar, eldivenler kullanılarak farklı algıları ortaya koyabilmektedir. Tüm bunların yanında koku ve tat algısı sunan özel üretimler de geliştirilmektedir.

sanal ve arıtılmış gerçeklik
sanal ve arıtılmış gerçeklik

Sanal Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Eğlence amaçlı uygulama içerikleri yanında eğitim ve sağlık alanında da VR içerikleri yaygınlaşmaktadır. Özellikle uygulama gerektiren ve gerçekte daha fazla imkân gerektiren birçok konuda eğitim VR içerikleri ile sağlanabilmektedir. Sağlık alanında yapılan eğitimlerde herhangi bir tehlike olmadan özellikle cerrahi beceriler kazandırılabilmektedir. Bunun yanında bazı tedaviler için de VR içerikleri kullanışlıdır. Psikolojik tedavilerde, bazı fobilerden kurtulmak için ve acı veren deneylerde kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Nedir?  

Artırılmış Gerçeklik (AR) ise cihazların cisimleri tanıma özellikleri ile geliştirilir. Bu özellik ile sanal görüntüler gerçek cisimler üzerine yerleştirilir. Bunun için İnternet erişimi ve artırılmış gerçekliği tanımlayacak cihazlara (akıllı gözlük, akıllı telefon ya da tablet) ihtiyaç duyulur. Bu cihazlara artırılmış gerçeklik uygulamaları yüklü ise AR için tasarlanan görüntünün cihazdaki uygulama ile tanımlanması ile kullanılabilmektedir.

Artırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Artırılmış gerçeklik uygulamaları özellikle oyun, eğlence, eğitim, pazarlama, tasarım gibi alanlarda yaygınlaşmaktadır. Oyun alanındaki uygulamalarına Pokemon Go, Snapchat örnek olarak gösterilebilir. Bazı güzellik ürünü markaları özellikle makyaj malzemelerini artırılmış gerçeklik yardımıyla müşterilerinin denemesine izin veren içerikler kullanmaktadır. Yine pazarlama amaçlı olarak sanal giyinme uygulamaları gösterilebilir. Kıyafetleri giymeden deneme imkânı sunan uygulamalar da yaygınlaşmaktadır.

Eğitim amaçlı olarak kitapları canlandırılmak ve konuları üç boyutlu ve animasyonlu olarak kitap üzerinde izleme imkânı AR sayesinde yapılabilir. Bunların yanında askeri ve güvenlik alanında da geliştirilen uygulamalar büyük kolaylıklar ortaya koymaktadır. Bunlara harekât alanındaki bilgilerin gerçek zamanlı olarak askerlerdeki gözlüklere aktarılması ve araç plakalarının tanınarak bilgilerin aktarılması eklenebilir.

You May Also Like

1 Comment

Comments are closed.