Propolis Nedir? Nasıl Kullanılır?

Propolis Nasıl Elde Edilir?

Propolis, arılardan elde edilen, belki de baldan daha önemli ürünlerden biridir. Arılar, bal yapmak için çiçeklerden nektar toplamaların yanı sıra bazı dönemlerde de ağaçların reçinelerini toplarlar. Yılın farklı mevsimlerinde doğanın zorlu kış koşullarına yaptığı hazırlık, arılar için de geçerlidir. Ağaçlar sonbaharın ardından kışın soğuk günlerinde tomurcuklarını korumak için reçine salgılar. Bu reçine bahar gelip sıcaktan eriyene kadar tomurcukların etrafını sararak, hem soğuk ve yağışlara hem de mikroorganizmalara karşı ağaçları korumaktadır.

Arılar da yapışkan olan bu reçineleri mum yardımıyla toplayarak kovanlara taşırlar. Propolis olarak bildiğimiz maddenin hikâyesi de bu şekilde başlar. Ağaçları koruyan bu reçine arılar için de koruyucu madde olarak işe yaramaktadır. Arılar topladıkları bu reçine ile kovanlarını sıvayarak hem çeşitli zararlı bakterilerden korunur hem de kovandaki çatlakların kapanmasını sağlar.

propolis nedir? nasıl kullanılır?
Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis arıların kovanlarda kullandıkları hal ile tüketilmez. Bazı işlemlerden geçerek, içerisinde bulunan balmumu ve diğer maddelerden ayrıştırılması gerekmektedir. Uygun şekilde işlenerek bünyesinde bulunabilecek atık maddelerden ayrıştırılmadan kullanılması durumunda fayda yerine zarar da ortaya çıkabilir. Çeşitli alkolik ya da alkolik olmayan çözücüler kullanılarak ayrıştırma işlemine tabi tutulur. Propilen glikol, etil alkol ve gliserin gibi alkol içeren çözücüler kullanıldığı gibi alkolik olmayan zeytinyağı ve su da kullanılmaktadır.

Propolis’in Faydaları Nelerdir?

Propolis damla şeklinde kullanılabilir. Örneğin kişiler sahip oldukları kilonun onda biri kadar herhangi bir sıvının içerisine propolis damlatarak kullanabilir. Propolisin güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanında  virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirmesi ve sık sık hasta olmaya karşı çare olması önemlidir. Böylelikle sık antibiyotik kullanımının da önğne geçilmiş olacaktır.

Solunum sistemi rahatsızlıkları için de etkileri bilinen propolis, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, bakteri kaynaklı mide bağırsak rahatsızlıklarında da tavsiye edilmektedir. Kansere karşı özelikle bağışıklığı güçlendirmesinden dolayı etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Çeşitli bilimsel araştırmalar sonucu insan vücudunda sağlıklı ve canlı hücre sayısını da arttırdığı belirlenen propolis aynı zamanda vücutta yağ yakımının hızlandırılmasına da yardımcı niteliktedir.

Mebilgi

You May Also Like