İcatlar ve Mucitleri Hakkında Kısa Bilgi

İcatlar ve Mucitleri Hakkında Kısa Bilgi

İcatlar hayatı kolaylaştırmak adına işlerin daha kolay,ekonomik ve hızlı yapılması adına çeşitli araştırma ve deneyler sonucunda elde edilirler.

Günümüzde kullanılan birçok eşya, alet ve makinenin bir mucidi bulunmakla birlikte, bazıları da tamamen farklı bir araştırma yapılırken tesadüfen bulunmuş yeni eşya, alet ve makinedir.

Türk Mucitler ve İcatları Nelerdir?

Piri Reis : Piri Reis Osmanlı Deniz Kuvvetlerinin amirali, dünyaca ünlü coğrafyacı ve haritacı idi. 1513 yılında günümüz haritaları ile neredeyse aynı olan ilk dünya haritasını çizdi. 1528’de ikinci Dünya haritasını çizdi ve bu haritada Amerika’yı ayrıntılarla gösterdi.

Hezarfen Ahmet Çelebi: Geliştirdiği kanat sistemi ile uçabilen ilk insandır. Osmanlı döneminde 17. yüzyılda yaşadı. Galata kulesinden Üsküdar’a kadar Boğaziçi üzerinden uçmayı başardı. Süzülerek uçmanın ve Planör’ün öncülerindendir.

Mimar Sinan: Hala çözülemeyen mimari gizemlere sahip büyük mimardı. Pratik bir zekası vardı, böylece en büyük kubbeyi dört sütun üzerine yerleştirmeyi başardı.  Binaların daha sağlam olmasını sağlayan ve bina temelini sabitlemek için kullanılan ray sistemini icat etti. Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ustalık eseridir.

Fatih Sultan Mehmet: Osmanlı İmparatorluğu Padişahı ve aynı zamanda bir mucittir. İstanbul’un fethi sırasında “Şahi” adı verilen topların icat etmiştir. Aynı zamanda onun zamanında tarihte kullanılan ilk harç yapılmıştır.

Cezeri: Otomatik cihazlar yapan ilk Türk oldu. Mühendis ve bilim adamıydı. Sibernetik biliminin kurucusu olarak adlandırılır ve en eski robotları yapan mühendistir. Su ve mekanik ekipmanların yardımıyla çalışan makineler icat etti.

Akşemseddin: Filozof ve bir bilim adamıdır. 1389’da Şam’da doğdu ve 1459’da Bolu, Göynükte öldü. Fatih Sultan Mehmet’in hocasıydı. Mikroskopun icadından önce mikrobu keşfetti. “Hastalıkları, göremeyeceğimiz kadar küçük canlılar yaymaktadır” diye açıklamıştır.

Biruni: 973’te doğdu ve 1051’de öldü. Dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü keşfeden kişi oydu. Ayrıca Amerika, Japonya ve Ümit Burnu’nun varlığı hakkında konuşan ilk bilim adamıydı. Matematik, Jeoloji, Coğrafya, Tıp, Felsefe, Fizik, Astronomi ile ilgili kitaplar yazdı.

Bazı Önemli İcatlar ve Mucitleri Kimlerdir?

Mors alfabesi: 1843 yılında Samuel Morse tarafından geliştirilmiştir.
Telefon: Alexander Graham Bell tarafından 1876 yılında icat edilmiştir. .
Telgraf: 1837’de İngiliz William Cooke ve Charles Wheatstone
Radyo: Guglielmo Marconi adında İtalyan bir mucit (1902)
Uydu: İlk uydu olan Sputnik, 4 Ekim 1957 tarihinde Ruslar tarafından dünyanın yörüngesine yerleştirilmiştir.
Çamaşır makinesi: 1906 yılında Ala Fischer tarafından geliştirilmiştir.
Bulaşık makinesi: A. Cockran adlı mucit bir kadın, tarihteki ilk elektirkle çalışan bulaşık makinesini 1889 yılında bulmuştur.
Elektrikli buzdolabı: 1877 yılında Karl Linde, ilk elektrikli buzdolabını geliştirmiştir.
Elektrikli süpürge: Hubert Booth adındaki mucit tarafından 1901 yılında bulunmuştur.

You May Also Like