Özel Harekât Polisi Nasıl Olunur?

Emniyet teşkilatının en gözde birimleri arasında yer alan Özel Harekât polisi olmak isteyen kişi sayısı ülkemizde her geçen gün artmaktadır. Bizlerde sizlere Özel Harekât polisi olmak isteyenlerin izlemesi gereken yolları buradan açıklamak istiyoruz.

Liseden sonra Özel Harekât polisi olmak

Liseden sonra Özel Harekât polisi olmakLise eğitimini başarılı bir şekilde bitiren kişilerin girecekleri eğitim kurumunun adı Polis Meslek Yüksek Okulu yani PMYO olarak geçmektedir. Liseden sonra üniversite sınavına girerek alacağını puan ile Özel Harekât polisi olma yolunda ilk adımı atabilirsiniz. Ancak Lise mezunları arasından Özel Harekât polisi olarak direk branş eğitimi açılmamaktadır. Son zamanlarda Özel Harekât polisine olan ihtiyacın arttığı bir gerçek. Bu talepten dolayı lise mezunu olarak Özel Harekât polisi olmak isteyenler için yeni bir yol açıldı ve bu alanda eğitim görmeleri sağlandı. Ancak PMYO’ya giriş yaptıktan sonra yani polis eğitimine başladıktan sonra zaten bağlı bulunduğunu okullara Özel Harekât seçmeleri için gelecek olan eğitmenler tarafından Özel Harekât mesleğine gönüllük esasına göre polis alınmaktadır. Sizler de PMYO okuduğunuz dönem içerisinde gelen bu eğitmenlere ve okul idaresine Özel Harekât olmak istediğinizi belirtmeniz durumunda Özel Harekât branşında polis olma fırsatını bulabilirsiniz. Gelen eğitmenlerin sizleri belli bir test aşamasından geçirdiğini ve genel durumunuza bakarak sizleri mesleğe kabul edeceğini belirtmek istiyoruz.

Aynı zamanda meslek hayatınıza polis olarak başladıktan sonra Özel Harekât olma şansınızın devam ettiğini de ayrıca belirtmek istiyoruz. Yani mesleğe polis olarak başladıktan sonra Özel Harekât Daire Başkanlığı bu alanda ortaya çıkan ihtiyaçlarını gidermek için meslek içerisinden yeniden Özel Harekât seçmeleri yaparak sizlere bu şansı vermektedir. Bu yüzden Özel Harekât olma hevesiniz içinizde her daim bulunuyorsa polis olduğunuz sürece açılacak olan bu kurslara katılarak sizlerde Özel Harekât olma fırsatını yakalamış olursunuz.

POMEM ile Özel Harekât Olmak?

Polis Meslek Eğitim Merkezi olan POMEM üzerinden Özel Harekât olmak isteyenlerin şansları PMYO’lara göre daha yüksektir. Ülkemizde bulunan Özel Harekât açığını kapatmak ve son derece seçkin bir birlik olan Özel Harekâta polis kazandırmak için hükümetin son yıllarda ciddi bir şekilde alım yaptığını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de POMEM üzerinden Özel Harekât olmak isteyenler KPSS’den en az 50 alarak açılan Özel Harekât eğitimine katılma hakkını kazanma fırsatını bulacaktır.

Özel Harekât mesleğine son zamanlarda ciddi alımlar oldu. Başvuruların giderek artması ve 2 yıllık ön lisans mezunlarından gelen talepler dikkate alındı. Bundan böyle Özel Harekât olmak isteyen 2 yıllık mezunlara da bu şans tanınmakta. Ancak 4 yıllık mezunlarda  KPSS’den 50 puan şartı aranıyor. Bu arada 2 yıllık ön lisans mezunları alımlarında KPSS puan şartının 70 olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yüzden sizler de Özel Harekât olmak istediğiniz zaman yukarıda yer alan puan türlerini alarak bu mesleğe başvuruda bulunabilirsiniz. Özel Harekât olmak isteyenlerde aranan yaş şartı ise 30.

Özel Harekât Maaşı Ne Kadar?

Normal polis statüsünde maaş alan Özel Harekâtçıların aynı zamanda operasyon harcırahı da bulunmaktadır. Yeni bir polisin aldığı maaş ortalama 4 Bin TL  civarında.  Özel Harekâtçı maaş dışında ek olarak bulunduğu ile göre operasyon tazminatı da almaktadır. İstanbul için Operasyon tazminatı 600 TL iken bu rakamın doğu illerinde daha fazla olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani terör bölgesi ilan edilen daha bölgeler operasyon tazminat parasının daha yüksek olduğunu belirtmek istiyoruz. Ortalama olarak Özel Harekât polislerinin 5 Bin TL ve civarında bir rakam aldıklarının altını çizelim.

You May Also Like