Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Halk arasında ATT olarak geçen Acil Tıp Teknisyeni bölümünü okumak isteyenlerin veya bu bölümden başarılı bir şekilde bitirdikten sonra işe girecek olan kişilerin merak ettiği maaş detayları hakkında tüm sorularınızın cevaplarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Acil Tıp Teknisyeni Nasıl Olunur?

Bunun için Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak yeterli.  Mezunlara, kamu kurumlarında veya özel sektörde faaliyet gösteren Acil Tıp Teknisyenliği alanlarında rahatlıkla iş imkanı bulmaktadır. Özellikle de son yıllarda sağlık sektöründe yaşanan gelişmelere bağlı olarak sağlık alanına alınan personel sayısının giderek artması bu alanlara olan ilginin de giderek artmasına neden olmaktadır.

Birçok üniversitede bulunan Acil Tıp Teknisyenliği bölümünün eğitim süresinin 4 yıllık fakülte olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak bu 4 yıl içerisinde öğrencilerin 2 yıla yakın bir zaman belirlenen hastanelerde eğitim alarak staj eğitimlerini tamamladıklarını ve mesleğe bu şekilde hazır hale geldiklerini belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de Acil Tıp Teknisyenliği bölümünde eğitim görmek isteyen öğrencilerin 4 yıllık bir eğitim alacaklarını belirtmek istiyoruz.

Acil Tıp Teknisyeni Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Maaş olarak birçok sektöre göre sağlık alanının maaşlarının yüksek olduğunu belirtmek istiyoruz. İşin aslında en zor kısmı olan insan sağlığı kısımları ile ilgilendikleri için maaşlarının da yeterli derece olduğunu belirtmek istiyoruz. Mesleğe yeni başlayan Acil Tıp Teknisyeni ücretleri oldukça iyi sayılır.  Normal şartlarda maaşlar kamu sektöründe 3 Bin TL ile 4 Bin TL arasında değişkenlik göstermekte. Bu değişkenliğin nedeni ise çalışma süreleri.  Çalışma süresi ne kadar uzun olursa mesai ücreti o kadar fazla olmaktadır.

Ancak özel sektörde Acil Tıp Teknisyeni olarak mesleğe başlayanların kamu sektörüne göre biraz daha düşük maaş aldıklarını ayrıca belirtmek istiyoruz. ancak orada çok büyük bir uçurum bulunmamaktadır.

Mebilgi

You May Also Like

1 Comment

Comments are closed.