Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri İle İlgili Sorular ve Cevapları

DERS NİTELİĞİNDE YÖNETİM GÖREVİ NEDİR?

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 4/d. Maddesinde  Ders niteliğinde yönetim görevi şu şekilde tanımlanmıştır  Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli personelin inceleme, araştırma, planlama, programlama, yönetim, denetim, eğitim ve öğretim hizmetlerinden ek ders görevi olarak kabul edilen etkinlikleri ifade eder.

HAZIRLIK VE PLANLAMA GÖREVİ NEDİR?

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 4/ğ. Maddesinde  Hazırlık ve planlama görevi şu şekilde tanımlanmıştır: Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumu öğretmenlerinin ders dışı hazırlık, planlama veya sosyal hizmetler gibi ek ders görevi sayılan etkinliklerini ifade eder.

YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERE AYLIK KARŞILIĞI KAÇ SAAT  DERS GÖREVİ  VERİLİR?

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararının 5. Maddesinde şu şekilde düzenlemiştir:

(1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

  1. a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,
  2. b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,
  3. c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler.

Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

BELLETİCİLİK GÖREVİ VERİLEN ÖĞRETMENE KAÇ SAAT EK DERS ÜCRETİ ÖDENİR?

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararının13. Maddesinde şu şekilde düzenlemiştir:

(1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim- öğretim ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici olarak görevlendirilen öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir. Bunlardan 24 saat süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir günde 3’ten fazla belletici görevlendirilemez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 48 saati geçemez.

(2) Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, ek ders ücreti karşılığı belleticilik görevi verilmez.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like