Nezle Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Nezle Nedir?

Nezle, virüs ve bakterilerin yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Halk arasında soğuk algınlığı olarak bilinir. Fakat bu hastalığın soğuk algınlığıyla bir ilgisi yoktur. Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, boğaz ağrısı ve hafif ateş gibi belirtilerle kendini gösterir. Okul ve oyun alanları gibi kalabalık ortamda bulunan çocuklarda çok sık görülür. Nezle virüsü hapşırma ve öksürme ile bulaşır. Nezle başladıktan sonra 1 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Acil bir tedavi gerektirmeyen nezle genelde griple karıştırılır. Buruna ve soluk borusuna yerleşen virüsler nezleye neden olur. Solunum yolu ile alınan virüsler burun mukozasına yerleşir. Nezle sonunda burunda tıkanma ve hapşırma meydana gelir. Nezle virüsünün kuluçka süresi 3 gündür.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir?

Nezle olan birisinde burun akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür. Hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı, boğaz kaşıntısı, gözlerde sulanma, gözlerin kaşınması, baş ağrısı, yorgunluk, vücut ağrısı ve hafif ateş başlıca nezlenin belirtileridir. Nezle semptomları virüs bulaştıktan sonra 3 gün içinde ortaya çıkar ve 10 gün kadar sürer. Semptomlar ağrılı olup rahatsız eder. Nezle kalıcı zarara neden olmaz.

Nezle Nasıl Bulaşır?

Nezle kış mevsiminde görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Halk arasında nezle soğuk havaya maruz kalma sonucu ortaya çıktığı yönünde bir inanç vardır. Oysaki nezle soğuk hava nedeniyle ortaya çıkmaz. Nezleye direk temas edilen virüsler neden olur. Eline ya da yüzüne nezle virüsü bulaşan kişilerde görülür. Virüs öksürme, hapşırma ve tükürük yoluyla bulaşır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, HIV virüsü taşıyanlar ve kemoterapi alan kişilere nezle daha kolay bulaşır.

Nezle Nasıl Tedavi Edilir?

Nezle tedavisi için doktorun verdiği ilaçları harfiyen kullanmak gerekir. Nezle olan birisi bol sıvı almalıdır. Vücudu dinlendirerek vücut direncini arttırmak gerekir. Nezle için öksürük şurubu ve pastil kullanabilirsiniz. Burun ve boğaz tıkanıklığını gidermek için tuzlu su ile gargara yapın. Burun tıkanıklığını gidermek için burun damlası kullanın. Nezle tedavisinde ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir. Burun akıntısı ve yüksek ateş için Psödoefedrin, yüksek ateş ve baş ağrısı için Peditus, burun akıntısı ve vücut ağrılarını dindirmek için Nurofen ilaçları kullanılır. Çocuk ve bebekler için ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak Dolven kullanılır.

Kaynak: www.nezle-nedir-nasil-tedavi-edilir

You May Also Like