Mobil Ödeme Açma Kapatma Nasıl Yapılır?

Günümüzün gelişen iletişim araçları sağladıkları kolaylığın yanında dolandırıcıların da işini kolaylaştırmış gibi görünüyor. Eskiden sadece cebimizdeki nakit parayı çaldırma tehlikesi varken bugün ay sonunda gelen telefon faturanızda soyluluğunuzun farkına varabilirsiniz. Son günlerin dolandırıcılık araçlarından biri de telekomünikasyon şirketleri tarafından abonelerine sunulan Mobil Ödeme sistemi oldu.

Mobil Ödeme Nedir?

Operatörlerin siz müşterileri için çeşitli işyerleri ile yaptığı anlaşma sonucu kullanabileceğiniz bir ödeme sistemidir. Mobil ödeme sayesinde, nakit para, kredi kartı veya başka araç kullanmadan, sadece gelen bir SMS i onaylayarak ödemenizi gelecek faturanıza yansıtabilirsiniz. Ancak bu kolay ödeme sistemi çeşitli şekillerde sizi yönlendirerek kötü niyetli kişiler tarafından dolandırma amacıyla kullanılabiliyor.

Mobil Ödeme Nasıl Kullanılır?

Operatörünüzün anlaşmalı olduğu bir işyerinden yaptığınız alışveriş sonunda, ödeme seçeneği olarak Mobil Ödemeyi seçerseniz, işyeri web üzerinden sizin telefonunuza bir SMS gönderir. Bunun yerine sizden bir numaraya SMS atmanızı ve gelen SMS i onaylamanızı isteyebilirler. Bu işlemin ardından ödemeniz bir sonraki faturanıza yansıyacaktır. Eğer hattınız faturasız ise ödemeniz TL bakiyenizden düşer.

Mobil Ödeme Açma Nasıl Yapılır?

  • Türk Telekom hat sahibi iseniz hattınızı Mobil Ödemeye açmak için, “MOBILODEME KAYIT” yazıp 5555’e kısa mesaj atabilirsiniz. Türk Telekom Mobil Ödeme servisi için maksimum aylık limit 500 TL’dir. Türk Telekom Mobil Ödeme servis bedeli her mesaj için 0,50 TL’dir.
  • Vodafone kullanıcısı olanlar Mobil Ödeme açmak için, “MOBILODEME AC” yazarak 7878 e SMS atmaları durumunda hatları mobil ödeme kullanımına hazır olacaktır. Vodafone Mobil Ödeme ile alışveriş yapmanız durumunda göndereceğiniz ‘Onay SMS’i vergiler dahil 41 kuruştur. Mobil Ödeme ile yapılacak HGS yüklemelerinde ek olarak 1,65TL işlem ücreti yansıtılmaktadır. Tek Seferlik işlem limiti 100 TL’dir. Günlük işlem limiti 100 TL’dir. Aylık toplam işlem limiti 200 TL’dir.
  • Turkcell abonelerinin kapalı olan Mobil Ödeme açma işlemi için Çağrı merkezini aramaları gerekmektedir. Turkcell Mobil Ödeme 6 aylık üyelik ücreti standart kullanım için 3,99 TL; Premium kullanım için ise 5,99 TL’dir.

Mobil Ödeme Nasıl Kapatılır?

  • Türk Telekom Mobil hattınızı Türk Telekom Mobil Ödeme kullanımına kapatmak için “MOBILODEME IPTAL” yazıp 5555’ekısa mesaj atabilirsiniz.
  • Vodafone Mobil Ödeme Servisi, tüm aktif bireysel abonelere standart olarak açık olacaktır. Cep Cüzdan Mobil Ödeme’ni kapatmak için MOBILODEME KAPAT yazarak 7878’e SMS atabilirsiniz.
  • Türkcell aboneleri Hattınızı Mobil Ödemeye kapatmak için Müşteri Hizmetleri’ni (532) arayabilirsiniz.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like