Mide Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide Karın Şişkinliği İçin Doğal Çözüm

Mide de meydana gelen ve çoğu zaman sindirim bozukluğu ile birlikte karın ağrısı ve sancılara neden olan şişkinliğe ne yapabiliriz? Özellikle dengesiz beslendiğimiz bazı dönemlerde ortaya çıkan bu sorun hepimizin başına bir ara gelmiştir. Hayat kalitemizi oldukça etkileyen ve beraberinde verdiği huzursuzlukla günlerimizi kötü geçirmemize neden olur.

Genellikle çok fazla yemek yeme sonucu oluşan mide şişkinliği bazen de ardı ardına dışarıdan beslenme ile de ortaya çıkabilmektedir. Ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabilen bu durumda doktorumuza başvurmayı ihmal etmemek oldukça önemlidir. Birkaç gün sürmesi halinde, kocaman bir karınla dolaşmamıza yol açan bu durumda insanlar doğal bir çare aramaktadır.

Mide Şişkinliği Neden Olur?

Şişkinliğin nedeni İnce bağırsakta yoğun basınç yapan gazın ortaya çıkmasıdır. Oluşan yoğun basınç karın bölgesinin yoğun ağrılarla şişmesini sağlamaktadır. Bu ağrılar oldukça şiddetli olabilmekte ve farklı şüphelere kapılmamıza neden olabilmektedir.

Sağlık kuruluşlarına başvurarak yardım almanın önemli olduğu bu rahatsızlığın sebepleri olabilecek durumlar oldukça geniştir. Obezite ya da midemizin sindirebileceğinden daha fazla yemeği bir anda ve çok hızlı yemek bu sebeplerden biri olabilir.

Bunun yanında Laktoz intoleransı gibi gıda intoleransları ve alerjileri de şişkinliğin sebepleri arasında yer alır. Ayrıca yemek yerken hava yutma, gazlı içecekler ve gaz yapan yiyecekler yeme de bu duruma neden olabilmektedir.

Özellikle uzun süren şişkinliklerin sebebi ise bağırsak parazitleri ve kısmi bağırsak tıkanıklığı olabilir. Doğum kontrol hapı kullanımının da yan etkilerinden biri olan şişkinlik sorunu, aşırı alkol tüketimi sonucu da ortaya çıkabilir.

Yemek için çoğu zaman geçiştirme sonucu aşırı tuzlu ve işlenmiş gıda tüketimini tercih etmek ve düşük proteinli beslenme sık rastlanılan sebepler arasında yer alır. Ayrıca stres de mide rahatsızlıklarının en önemli tetikleyicileri arasında sayılmaktadır.

Oldukça fazla sebebi olabilecek bu rahatsızlık, daha ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bundan dolayı tam olarak teşhis konulabilmesi için mutlaka doktor kontrolü önemlidir.

Mide Karın Şişkinliği İçin Doğal Çare

Genel olarak mide ve karın şişkinliği için doğal yöntemler arasında nane, rezene, papatya çayı, anason çayı, limonlu su yer almaktadır. Ancak bizim size sunacağımız karışımın mide ve karın şişkinliği için en önemli çare olduğunu değerlendirmekteyiz.

Mide Karın Şişkinliği tedavi

Zencefil ve Kekik Çayı

Zencefil ve Kekik doğada karşımıza çıkan ve her derde deva olarak bilinen bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle ikisinin birlikte kullanıldığı tarif ile mide ve karın şişkinliğine çare olabileceği düşünülmektedir. Bir büyük bardak için vereceğimiz tarif için taze kök olarak alacağımız zencefil ve dağ kekiği kullanmamız gerekmektedir.

Zencefilin kabuğunu soyduktan sonra yaklaşık bir çorba kaşığını dolduracak kadar zencefili küçük parçalar halinde küp şeklinde parçalara ayıralım. Bir cezvede kaynaya yaklaşık 250 veya 300 ml kadar suyun içerisine zencefil parçalarını ve birlikte üç dört dal dağ kekiğini atalım.

Bu şekilde iki üç dakika kaynayan cezvenin altını kapatalım. Yaklaşık 5 dakika demlenen karışımımızı bardağa alarak içmeye başlayabiliriz. Bu tarifi gün içerisinde iki üç defa yaparak içersek mide ve karın şişkinliği konusunda rahatlama elde edilebileceği görülecektir.

You May Also Like