Bellboy Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bellboy Nedir, Ne İş yapar ve Bellboyların Başlıca Görevleri Nelerdir?

Konaklama veya tatil hizmeti sunan otel, motel ve tatil köylerinde çalışan, misafirleri karşılayan, odalarına giriş ve çıkış işlemlerinde refakat eden görevlilere bellboy adı verilmektedir. Hizmet sektörü için büyük bir öneme sahip olan bellboylar otellerin müşteri ile iletişimi için kritik bir görev yapmaktadır.

Bellboy Ne İş Yapar?

Konaklama sektöründe misafirlerin otele giriş çıkış işlemleri ile ilgilenen bellboylar, özellikle ilk girişte misafirlerin eşyalarını odalarına kadar taşımakla sorumludur. Misafirlere odalarına kadar eşlik eden bellboylar, oda imkânları ve ulaşımı konusunda da bilgi verir. İş yoğunluğu olması halinde resepsiyon bölümünde temizlik işleri başta olmak üzere çeşitli hizmetlere destek verirler. Misafirlerin talepleri doğrultusunda oda, otel ve çevre hakkında bilgiler verebilen bellboyların bu anlamda iletişim yetenekleri önemlidir.

Otel hakkında ilk intiba bellboy tarafından misafirlere sunulurken bu anlamda kritik bir görev yapmaktadırlar. Gerektiği durumlarda oda değişimlerinde misafirlere yardım iş de bellboy tarafından yapılmaktadır.

Dış görünüşüne ve kişisel bakımına da her zaman özen göstermesi önemli olan bu çalışanların verdikleri hizmet konusunda otellerin düzenlemeleri önemlidir. Özellikle tatil sezonunda yoğun bir iş temposu ve esnek çalışma saatlerine uyum gerekmektedir. Çeşitli ülkelerden misafirlere hizmet verme olasılığının fazla olması nedeniyle yabancı dil konusunda yeterlilikleri bellboy açısından önem taşımaktadır.

Bellboyların Başlıca Görevleri Nelerdir?

Tüm çalışma alanlarında olduğu gibi bellboyler için de görev ve sorumlulukların önceden belirlenmesi ve kendilerine belirtilmesi önemlidir. Genel olarak işyerinde genel çalışma kurallarına uygun olarak belirlenmiş hususlar bellboylar için de geçerlidir. Bu anlamda belirlenen görev sınırları içinde faaliyetlerini sürdürmesi, çalışma saatlerine riayet ve kendisinin sorumluluğuna verilen araçları dikkatli kullanması gerekir. Bellboyların görevleri aşağıda belirtilen hususları içerebilir:

 • Otelin rezervasyon listesine göre giriş ve çıkış yapacak grupların listesini almak,
 • Bagaj odasının düzen ve temizliğini kontrol ederek bagajları etiketlemek,
 • Konukları karşılayarak otel ve oda hakkında bilgilendirmek,
 • Konukları odasına yerleşmeleri için rehberlik yapmak,
 • Konukların odalarına yerleşimleri konusunda resepsiyon görevlisine bilgi vermek,
 • Konukların otel içi veya otel dışı talepleri konusunda amirine bilgi vererek yerine getirmek,
 • Otel tarafından konuklara iletilmesi istenen mesajları iletmek,
 • Konuklara, otel ve bölge konusunda ulaşım, eğlence yerleri, tarihi ve turistik yerler vb. konularda bilgi sunmak,
 • Konuklara şikâyetlerini iletmeleri konusunda otel prosedürleri doğrultusunda yol göstermek,
 • Konukların otelden ayrılış işlemlerini yürütmek,
 • Otelden çıkış yapacak konukların eşyalarının taşınmasına yardımcı olmak,

You May Also Like