Alan Değişikliği Yapılacak mı, Alan Değişikliği Ne Zaman?

Öğretmenler MEB’ den Alan Değişikliği Talep Ediyor. Peki 2016-2017 İçin bakanlık böyle bir çalışma yapıyor mu? Alan Değişikliği Yapılacak mı, Alan Değişikliği Ne Zaman?

Branşında Atanamayan Öğretmenler, MEB’ den alan değişikliği talep ediyorlar. Alan değişikliği ile ilgili sosyal medyada çalışma başlatan öğretmenler, Alan Değiştirme isteklerini dile getiriyorlar. Mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce yapılan  ve Teknoloji ve Tasarım ile Zihinsel Engelliler Öğretmenliği alanları ile sınırlı olan alan değişikliği ile ilgili talepler için henüz bir cevap vermiş değil.

 MEB tarafından son 2014 yılında yapılan alan değişiklikle birlikte  açık bulunan alanlarda ihtiyaç kısmen karşılanmıştı.

Öğretmenler Yeni Bir Alan Değişikliği Bekliyor!

  • 2017 Yılında Alan Değişikliği bekleyen öğretmenler, alan değişikliği için gerekçelerini şöyle sıralıyor:
  • Başka bir alan mezunuyum ve halen mezun olduğum alan dışında öğretmenlik yapıyorum…
  • Öğretmenliğe başladıktan sonra ikinci üniversiteyi bitirdim ve yeni alanımda görev almak benim en doğal hakkım….
  •  4+4+4 sistemi nedeniyle norm fazlası duruma düştüm ve mağdur durumdayım. Bu durumun sorumluluğu sadece benim üzerimde….

Özellikle norm fazlası öğretmenlerin mesleki doyum açısından ciddi problemler yaşadığı gerçeğinin göz önünde bulundurulması şart. Ayrıca mezuniyet branşlarına uygun alana geri dönmek isteyenlerin bu istekleri dikkate alınmalıdır. MEBilgi olarak öğretmenlerimizin yeterliliklerinin en uygun olduğu alanlarda değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Öğretmenler, sağlıklı, huzur içerisinde bir çalışma ortamını hak etmektedirler.  Kaldı ki sayısı giderek artan Norm fazlası öğretmenlerin sorunları da böylece çözülmüş olacaktır.

 

Mebilgi olarak diyoruz ki;  bakanlığımız alan değişikliği ile ilgili sessizliğini bozmalı ve değişiklik bekleyen binlerce öğretmenimizi daha fazla bekletmemelidir.  Eğer Alan Değişikliği düşünülüyorsa işlem takvimi belirlenerek durumun resmiyete kavuşması en önemli beklentimizdir.

Kaynak: Öğretmenler, MEB’den alan değişikliği talep ediyor .

Mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like