Kuş Gribi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kuş Gribi Nedir?

Kuş gribi Avian influenza, tavuk vebası ve pestis avium olarak bilinir. Kuş gribinin sadece kanatlı hayvanlardan değil insandan insana da bulaştığı unutulmamalıdır. H5N1 virüsü kuş gribinin en yaygın şeklidir. Kuş gribi kuşlar için ölümcül olup taşıyıcı ile temas eden kişilere çok kolay bulaşır. Kuş gribinin ilk olarak görüldüğü yer İtalya’dır. 1878 yılında bu ülkede tespit edilen hastalık, Tavuk Vebası olarak adlandırılmıştır. Avian influenza, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1997 yılında keşfedildi. Virüs bulaşan insanların % 60’ı yaşamını kaybetti. Virüs insandan insana temas yoluyla bulaşmaktadır.

Kuş Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Kuş gribine yakalanan bireyde; yüksek ateş, ishal, solunum güçlüğü, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, keyifsizlik, burun akması, boğaz ağrısı görülür.

Kimler Kuş Gribine Karşı Risk Altındadır?

Kuş gribi; kümes hayvan yetiştiren çiftçilerde, enfekte olan kuşlarla temas eden kişilerde, az pişmiş kümes hayvanı ya da yumurtası yiyen kişilerde, enfekte olan hastalara bakım yapan sağlık çalışanlarında, virüslü kişi ile aynı ortamda bulunan kişilerde görülür.

Kuş Gribi Nasıl Bulaşır?

Enfekte olmuş kuşlara temas eden, kuşların tükürük, mukus ve pisliğine temas eden kişilerde görülür. Virüs içeren damlacıkların ve tozların solumasıyla bulaşır. İyi pişmemiş kümes hayvanı ve yumurtası yiyen kişiler de kuş gribine yakalanır.

Kuş Gribinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuş gribinin farklı tipleri vardır ve farklı semptomlara neden olur. Bu yüzden tedaviler de değişir. Kuş gribinin tedavisinde antiviral ilaçlar ile hastalığın şiddeti azaltılır. Hastalık belirtileri ortaya çıktıktan sonra 2 gün içinde ilaç alınmalıdır. Virüsün başka insanlara bulaşmasını önlemek için hasta olan kişiler karantinaya alınır. Şiddetli bir enfeksiyon durumunda hasta solunum cihazına bağlanır.

Kuş Gribinden Nasıl Korunulur?

Yüksek risk altındaysanız kümes hayvanları ile doğrudan temas etmeyin. Kümes hayvanlarını ve yumurtalarını iyi pişirin. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için beslenmenize dikkat edin. Doğada olağan dışı kuş ölümleri görürseniz ilgili birimlere haber verin. Ölmüş bir kuşu bertaraf etmeniz gerektiğinde çıplak elle tutmak yerine eldiven kullanın.

Kaynak Link: https://www.mebilgi.com/kus-gribi-nedir-nasil-tedavi-edilir

You May Also Like