Güneş Paneli Nedir? Ne İşe Yarar?

Üzerinde yer alan güneş hücrelerine güneş ışınların düşmesi ile elektrik enerjisi oluşumu meydana gelen araçlardır. Temiz ve yenilenebilir enerji elde edebilmek amacıyla Güneş’in verdiği ısı ve ışığı elektrik enerjisine çevirmektedir. Ev ve iş yerlerinde kullanılabilen enerji ihtiyacını karşılayan güneş paneli yapay enerji kaynaklarına göre çok daha avantajlıdır.

Kurulum yapılan bölgeye veya kullanıldığı mevsime göre elde edilen enerji miktarının ölçümleri yapılarak seri ya da paralel bağlanarak kullanılmaktadır. Güneşten elde edilen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bu uygulama ile buzdolabı, TV, şarj aleti gibi her türlü cihaz çalıştırılabilmektedir.

Güneş paneli

Güneş enerji sisteminin en önemli parçası olan güneş paneli dayanıklı yapısı ile uzun yıllar kullanılabilmektedir. Enerji tasarrufu sağlaması, çevreye zarar vermemesi ve sessiz çalışması sayesinde çevre dostu bir üründür. Yüksek verim sağlaması ve çevreye zarar veren enerji kaynaklarına alternatif olması, günümüzde popüler hale getirmiştir.

Güneş Panelinin Faydaları

Özellikle elektrik enerjisinin bulunmadığı tarım alanlarında ve şehirden uzak bölgelerde enerji ihtiyacını karşılaması en önemli avantajlarındandır. Diğer yenilenebilir enerji tercihlerine göre kolay kurulumu sayesinde öne çıkmaktadır. Ayrıca güneş panelleri, uzun yıllar bakım maliyeti olmadan kullanılabilmektedir. Kurulabilecekleri alanların içerisinde evlerin çatı, teras ya da balkonlarının yer alması da saha gereksinimi açısından tercih edilmesini sağlar.

Çevreye zarar veren termal kaynaklar gibi karbon monoksit, radyasyon, kükürt ya da duman yaymaması faydaları arasında sayılmalıdır. Gelişmiş teknolojik yapısı sayesinde tükenmeyen güneş enerjisinden yıllarca verimli faydalanmayı sağlamaktadır.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

Elektrik şebekesinin bulunmadığı şehir dışı alanlarda bulunan tarım arazilerinde kullanımı ile üretime katkı sunabilmektedir. Bu tür alanlarda özellikle açık arazide kurulumları ile dik açı ile düşen güneş ışınlarından maksimum fayda sağlanmaktadır. Hava ve orman gözlemi yapılan noktalarda, deniz fenerinin enerji ihtiyacında oldukça fazla kullanılmaktadır. Bunun yanında dağ evlerinde ve bina dışı aydınlatmalarda bireysel kullanımı artmaktadır. Ayrıca petrol boru hatlarının kurulumunda güneş panellerinden elde edilen enerjiye gereksinim duyulmaktadır. Ekonomiye olan katkısı ile her mevsim güneş alan ülkemiz için büyük önem taşımaktadır.

Montajı Nasıl Yapılır?

Monte etmek için kullanımda olan herhangi bir alana ihtiyaç duymayan paneller, binalarda işlev görmeyen çatı ve terasları en iyi şekilde değerlendirmeyi sağlar. Güneş paneli istenilen her türlü alana kolayca monte edilebilir. Dar alanlara uygun olarak ta montaj seçenekleri sunmaktadır. Daha çok balkon ve bahçelerin kullanılmayan kısımlarına kısa sürede yerleştirilerek kullanıma hazır hale getirilebilir. Binaların çatılarına belirli bir eğimle montajı yapılır. Böylelikle üzerinde kar ve yağmur suyunun birikmesi engellenir.

You May Also Like