Huawei Nasıl Bir Markadır?

Huawei Nasıl Ortaya Çıktı?

Günümüzde iletişim alanında birçok cihazın üretimini yaparak pazarda oldukça önemli bir yer edinen huawei markası, faaliyetlerine Çin’in bir balıkçı kasabasında başlamıştır. Kurucusu Ren Zhengfei önderliğinde birçok dünya devinin önüne geçen markanın gelişimi, teknoloji dünyası için oldukça önemli bir ilham kaynağı olabilir.

Huawei Nasıl Bir Markadır?

Huawei markasının ortaya çıkışı ve bugün elde ettiği yere ulaşmasının yegâne sebebi olarak kurucusu Ren Zhengfei’in başarısını görmek gerekiyor. Uzak Doğuda ortaya çıkarak tüm dünyada tanınır hale gelen Huawei markası, kurucusunun girişimcilik başarısı olarak karşımıza çıkıyor. Başlangıçta telefon ekipmanlarının distribütörlüğünü gerçekleştirirken, günümüzde dünya devi bir teknoloji şirketi haline gelmiştir.

Ren Zhengfei Kimdir?

Ren Zhengfei 1944 yılında Çin’in Zhejiang eyaletinde doğmuştur. Eğitimini Chongqing Üniversitesinde inşaat mühendisi olarak tamamlamıştır. İnşaat sektöründe belirli bir süre çalıştıktan sonra Çin Halk Kurtuluş Ordusu bünyesinde mühendislik faaliyetlerine devam etmiştir. Huawei markasını ortaya çıkarması ise 1987 yılına rastlamaktadır.

Çin’de yaşanan değişimle başlayan ekonomik reform yıllarında, küçük bir balıkçı kasabası olan Shenzhen’da girişimcilik faaliyetleri hız kazanmıştır. Çin hükümeti çeşitli teşviklerle Hong Kong’a yakın olan Shenzhen parlak fikirli insanların toplandığı bir yer halini almıştır. Bu dönemde hayatında değişim arayan Ren Zhengfei de Shenzhen şehrine gelmiştir.

Huawei Nasıl Kuruldu?

1987 yılında, telefon switch’leri satmak üzere Huawei şirketini kurmuş ve Hong Kong’dan ürünleri ithal ederek Çin’de satmaya başlamıştır. Aynı dönemde, Japonya’dan NEC ve Fujitsu, Amerika’dan AT&T, İsveç’ten Ericsson ve Fransa’dan Alcatel gibi dünya devleri faaliyet göstermek için Çin’e davet edilmiştir. Yabancı şirketlerin ülkesine katkı sağlamadığını düşünen Ren Zhengfei, konuya çok hâkim olmasa da haberleşme çözümlerini kendi geliştirip üretmeye karar verir.

Çalışmalarına yabancı şirketlerin ürünlerini inceleyerek başlayan Zhengfei, ilk ar-ge merkezini, Çinli teknisyenlerle oluşturdu. Başlangıçta tersine mühendislik çalışmasıyla yerli çözümler geliştirdi. Bu aşamada sermaye sorunu yaşamakta olan Ren Zhengfei’nin, devletten oldukça önemli krediler aldığı iddia edilmektedir. Çalışmalarını hızlandıran şirket, 1992 yılında seri üretime başlamıştır.

Huawei’nin üretime başlamasının ardından Komünist Parti Genel Sekreteri ve aynı zamanda Çin devlet başkanı Jiang Zemin yapılan görüşme, başlatılan faaliyetlerin sektör liderliğine kadar uzanacak bir hikâyeye dönüşmesinde etkisi olduğu belirtilmektedir. Çin ordusu için haberleşme sistemlerinin geliştirilmesi ve hükümetin yerli üreticiye olan desteğiyle gelişimi hızlanmıştır. Bu esnada öncelikli olarak yerli piyasaya hâkim olan Huawei, daha sonra yurt dışına açılmıştır. Günümüzde dünyanın en büyük 50 telekomünikasyon operatöründen 45’i için haberleşme çözümlerinin üretimini gerçekleştirmektedir. 170’ten fazla ülkede faaliyet göstermekte olan Huawei, kurulduğu şehrin de çehresini değiştirmiştir.

Şirket Hisseleri 

Şirketin başında Ren Zhengfei halen yer almakta ve şirketi yönetmektedir. Ancak şirket hisselerinin önemli bir bölümünü çalışanlarına paylaştırmış ve şirketinin %1,5’inden daha az bir kısmını elinde bulundurmaktadır. Bu sıra dışı kararı ile ilgili olarak, hisseleri paylaştırmasının, hissedarların kendisini şirket yönetimden düşürme tehlikesi olup olmadığı sorusuna verdiği cevapta sıra dışıdır. Eğer bir gün böyle bir durum yaşanırsa, Huawei olması gerektiği seviyeye ulaşmış demektir diyen Ren Zhengfei, Huawei kültürünü özetlemiştir.

Aktif link: Huawei Nasıl Bir Markadır?

You May Also Like