Facebook Beğenileri Nasıl Kontrol Edilir?

Facebook Beğenileri Nasıl Silinir?

Şubat 2004’den bugüne kadar hayatımızda yer alan Facebook, en önemli sosyal medya araçları arasında yer almaktadır. Diğer sosyal medya araçlarının yanında her dönemde etkisini korumuş olan bu uygulama, günlük hayatımızdaki alışkanlıklarımız arasında bulunuyor.

Paylaşımlar ve Beğeniler Suç Teşkil Eder mi?

Facebook ta yer alan profilimizi zaman zaman gözden geçirmemiz gerekmektedir. Oldukça uzun zamandır hayatımızda bulunan Facebook, bazen bilerek, bazen de fark etmeden yaptığımız beğeni ve paylaşımları içerebilir. Bir dönem beğenerek üye olduğumuz bir grup veya Facebook sayfası, artık kabullenemeyeceğiniz içerikler paylaşır hale dönüşmüş olabilir.

Facebook veya diğer sosyal medya araçlarında yapılan paylaşımlar ile beğeniler, hukuki açıdan sorun oluşturarak, farklı suçlara sebep olabilmektedir. Özelikle içeriği suç teşkil eden paylaşımlar, sahiplerini hukuk karşısında sorumluluk altına sokar. Bunlar hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ile suçu ve suçluyu övme suçları olabilir.

Suçu ve Suçluyu Övme Suçu bakımından konusu suç teşkil eden içeriğin beğenilmesi de suç teşkil edebilmektedir. Çünkü ilgili içeriğin beğenilmesi aynı zamanda suçu ve suçluyu övme fiilini teşkil etmektedir.

Sonuç olarak Facebook ve diğer sosyal medyada kontrolsüz paylaşımlar yapılması ve beğeniler hukuki açıdan birçok sorun oluşturabilmekte ve farklı suçlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı sosyal medyada paylaşım yaparken dikkatli olmak ve gerçekliği güvenilir kaynaklardan teyit edilmeyen içeriklere itibar etmemek önem taşıyor.

Facebook Beğenilerimizi Nasıl Görebiliriz?

Facebook profilinize girerek, size ait olan tüm beğenileri kontrol edebilirsiniz. Bu beğeniler bugüne kadar yaptığınız, tüm Facebook sayfaları, gruplar, müzikler, kitaplar, filmler, TV programları ve kişiler olabilir. Tüm bu beğenileri görmek için Facebook profilinize girerek diğer seçeneğinin altındaki “Beğeniler” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Facebook Beğenileri Görme
Facebook Beğenileri Görme

Bunun için “Beğendin” seçeneğinin üzerine gelince çıkan “Beğenmekten Vazgeç” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

You May Also Like