Espor Nedir?

Espor Nedir? Espor Hakkında Kısa Bilgi

Espor Nedir? Espor,  bazı bilgisayar oyunlarının profesyonel oyuncular profesyonel liglerde oynanmasıdır. Bir oyunun Espor olabilmesi için profesyonel bir organizasyonun içerisinde olması gerekiyor. Kişisel olarak veya kendi arkadaş gurupları içerisinde oynanan oyunların Espor olarak adlandırılması mümkün olmamakla beraber Espor’a oyunların profesyonel sahnesi denilebilir.

Espor’ un içinde hangi oyunlar vardır?

Espor içerisinde birçok oyun bulunmakla beraber her oyunun Espor’u olmamaktadır. Bir oyunun Espor olabilmesi için taşıması gereken özelliklerin başında adil olması gelmektedir. Oyun için para kullanarak rakibin önüne geçilemiyor olması gerekmektedir. Bazı oyunlarda olduğu gibi para harcayarak performansın ve üretimin arttırılması Espor şartlarına aykırıdır. Espor için eşit şartların olması, her bir maçtan sonra eşit şartlara geri dönülmesi gerekliliktir. Türkiye’de sadece League Of Legends ligi yer almaktadır.

Dünya’da oynanan birçok Espor olmakla beraber bunların çoğunun ligi Türkiye’de yer almamaktadır.  Bunun için o oyunların sahiplerinin yatırımlar yapması gerekmekte iken ülkemizde Riot Games’in oyunu League Of Legends Espor olarak bulunmaktadır.

League Of Legends Espor Ligi Özellikleri Nelerdir?

Espor liginde diğer sporlarda olduğu gibi profesyonel oyuncular ve kulüpler vardır. Türkiye Espor Ligi’nin adı “Türkiye Şampiyonluk Ligi”dir. Bu ligde 8 takım olmakla beraber bu takımlar aynı zamanda profesyonel birer şirkettir. League Of Legends karşılıklı 5’er kişilik iki takımla oynanmakta ve minimum 2 yedek oyuncu zorunluluğu vardır. Takımların 2 yabancı hakkı vardır ve oyuncuların kulüpleri ile profesyonel sözleşmeleri bulunmaktadır. Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin kurallarına göre sözleşme maksimum 2 yıl olabilmektedir. Daha uzun sözleşmelere izin verilmemektedir. Sözleşmeli bir oyuncu ile diğer kulüplerin görüşmesi yasak olup, sadece oyuncunun takımı ile iletişim kurup belli bir bonservis karşılığında transfer edebilme durumu vardır.

Dünyada Espor ’un Durumu Nedir?

Espor dünyada çok hızlı gelişirken şuan toplam 13 tane lig vardır. Türkiye bu ligler arasında ilk 5’in ardından 6. sırada gelmektedir. Türkiye Şampiyonluk Ligi birçok ülkenin önünde yer almakta ama Çin ya da Amerika kadar da iyi durumda değildir. Bunun sebebi de ekonomik bir takım şartlar olarak söylenebilir. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın takım kurmasıyla Espor Türkiye’de daha da büyüdüğünü söyleyebilir.

Ülkelerinin Şampiyonları Dünya’da Hangi Şampiyonalara Katılır?

Espor’ da bütün dünyadaki ligler aynı takvimi kullanmaktadır. Kış sezonunu şampiyon tamamlayan takımlar MSA’ a katılmaya hak kazanmaktadır. 13 ligin şampiyonu MSA’ da mücadele ettikten sonra şampiyon olan takım Dünya Şampiyonasına katılmaktadır. MSA’ da ki performansa bağlı olarak Dünya Şampiyonasına ikinci takımda gidebilmektedir.

You May Also Like