Akıllı İnteraktif Dokümanlar

Yapay zeka, sanal gerçeklik ve kullanıcı deneyimi gibi kavramların etkisinde ortaya çıkan ve hiç şüphesiz geleceğin dünyasına yön verecek kavramlardan bir tanesi de akıllı interaktif dokümanlar; günlük hayatın içerisinde aktif olarak kullanılan birçok nesnenin bireyin istekleri doğrultusunda düzenlenmesine imkan veren teknolojilerin bütünü olarak tanımlanabilir.

Toplumsal yaşam içerisinde her ne kadar popüler olarak kullanılan bir kavram olmasa da akıllı interaktif dokümanlar üzerine ciddi araştırmalar yapılmakta ve kullanıcı deneyiminin üst düzeye çıkartılması hedeflenmektedir.

“Elbette yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan birçok ürün mevcuttur. Bu ürünlerin yaygın olarak kullanılanları; akıllı masa, akıllı tahta, barkod sistemi ve bankacılıkta kullanılan QR sistemi şeklinde sıralanabilir.”

Burada özellikle barkod sistemine ayrı bir parantez açmak gerekir. Barkod sisteminin insan yaşantısında aktif olarak kullanıldığı süreye bakılırsa akıllı interaktif dokümanların ne denli geçmişe dayandığı hakkında fikir sahibi elde etmek mümkün hale gelir. Tabi burada teknolojinin katlanarak geliştiği özelliğini de göz ardı etmemek gerekir. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç yıl içerisinde akıllı interaktif dokümanlar kullanımı insan hayatında daha da yaygınlaşacaktır.

Tabi akıllı interaktif dokümanların gelişimiyle ilintili olarak yapay zeka ve sanal gerçeklik kavramlarını da incelemek gerekir. Özellikle burada sanal gerçeklik kavramına ayrı bir parantez açılması gerekiyor.  Bu kavramın oyun simülasyonları başta olmak üzere insan yaşantısının birçok farklı alanında aktif olarak kullanıldığı gerçeğini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Mebilgi

You May Also Like