Enerji Tasarrufu Haftası Etkinlik Dosyaları

Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman?

Enerjinin verimli kullanılmasına dikkat çekmek amacıyla her yıl etkinliklerin gerçekleştirildiği Enerji tasarrufu haftası ocak ayının ikinci haftasında kutlanmaktadır.

Enerji Tasarrufu Haftası 2018

2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde enerji tasarrufu haftası ocak ayının ikinci haftası içerisinde 8-12 Ocak tarihlerinde kutlanacaktır.

Enerji Tasarrufu Haftası Okul Öncesi

Doğru davranışların toplumsal kültür halini alması için özellikle okul öncesi eğitim içerisinde gerçekleştirilecek etkinlikler önem taşımaktadır. Bu amaçla enerji tasarrufu konusunda okul öncesi çağı için öğrencilerimize belli sloganlar kapsamında resim ve boyama etkinlikleri etkili olmaktadır. Örneğin, odamın ışığını kapatmayı unutmam, dişlerimi fırçalarken suyu sürekli açık tutmuyorum gibi sloganları anlatan resimler bu haftaya uygun olmaktadır.

Enerji Tasarrufu Haftası İle İlgili Yazı

Enerjinin tasarruf edilmesi ile elde edilebilecek kazanç konusunda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar yazımızda derlenmiştir. Tasarruf edilen enerji tüm insanları aynı zamanda ortaya koyduğu enerji üretimi olarak nitelendirilebilir. Evlerde olduğu kadar, sanayi tesislerinde yapılacak tasarruf konusunda da dikkat çekilmiştir. Ayrıca aydınlatma amacıyla kullanılan araçlar konusunda gelişen teknoloji ürünlerinin kullanımı önemlidir.

Tasarruf konusunda uygulanabilecek diğer yöntemler ve bu sayede çevremizi korumaya verdiğimiz katkıya da dikkat çeken yazımız için TIKLAYINIZ.

Enerji Tasarrufu Haftası Etkinlikleri

Enerji tasarrufu haftasının etkili olarak gerçekleştirilmesi için uygulanacak etkinlikler verimli olmalıdır. Öğrencilerimizin kendi hayatlarında doğru davranışa dönüştürdüğü faaliyetleri geliştirmeleri amaçlanmalıdır. Basit veya kısa süre uygulanmış olsa da günlük yaşam içerisinde öğrencilerin tasarruf önlemleri konusunda projeleri önemli bir etkinliktir. Bu faaliyetler şiir, kompozisyon ve resim etkinlikleri ile geliştirilebilir.

Enerji Tasarrufu Haftası Pano Çalışmaları

Belirli gün ve haftalar kapsamında hazırlanan panolar enerji tasarrufu haftasında verimli kullanılabilmelidir. Bu amaçla tasarruf edilen enerji kaynaklarının doğada meydana getirdiği kazanç belirginleştirilebilir. Tasarruf amacıyla yapılabilecek basit uygulamalar konusunda sloganlar hatırlatıcı olacaktır. Enerji tasarrufu ile elde edebileceğimiz kazançla ilgili veriler ışığında hazırlanan tablolar da mutlaka panoları süslemelidir.

Enerji Tasarrufu Haftası İle İlgili Şiirler

TASARRUF NE GÜZELDİR

 Haydi koş, bir, iki, üç…
Gereksiz yanan ampuller,
İsraf etmeyin enerjiyi diyor.
Onu yeniden sağlamak güç…

Bak, musluk ağlıyor,
Tamir et beni diyor.
Ah, çöp kutusundaki bayat ekmekler
Fırında kalsaydım, diyor.

Kış geldi yine, pencereler
Elden geçmeli bir bir.
Gereksiz ısı kaybı nedir?
Anlattı öğretmenimiz teker teker.

Çabuk tükeniyor petrol zenginliğimiz.
Petrol demek, döviz demek.
Tüm ulusa karşı ödevimiz
Enerji tasarrufu için seslenmek.

 Öner KEMAL

 

ENERJİ TASARRUFU

Elektrik, su, petrol, gaz
Gereklidir hep bize,
Hayat verir enerji
Köy ile kentimize.

Enerjiyle çalışır
Fabrikalar motorlar,
Enerjiyle aşılır
Dağlar, denizler, yollar.

Güneş, atom, doğalgaz
Yararlan hep bunlardan,
Zarardadır ülkemiz
Boşa akan sulardan.

Bilinçli ve yerinde
Kullanalım her şeyi,
Tüketmeyelim boşa
Kıymetli enerjiyi.

 Atila Çakıroğlu

 Kaynak: http://www.mebilgi.com/enerji-tasarrufu-haftasi-anlam-onemi/

You May Also Like