Elon Musk Kimdir? Kısaca Hayatı

28 Haziran 1971 tarihinde, Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da dünyaya gelen Musk’ın annesi Kanadalı, babası Güney Afrikalıdır. Günümüzde mühendis, mucit, girişimci, tasarımcı ve yatırımcı olarak tanınan Elon Musk, birçok teknoloji şirketinin kurucusu ve yöneticisi olarak oldukça haklı bir popülariteye sahiptir.

Çocukluğundan itibaren yaratıcı ve girişimci kişiliğini ön plana çıkaran Musk, kendi çabalarıyla yazılım programlama ve kodlamayı öğrendi. Henüz 12 yaşında iken kendi üretimi olan Blastar adındaki uzay oyununu 500 dolara satarak, ilk yazılım satışını yapmış oldu.

Güney Afrika’dan Ayrılıyor

Askerlik yapmanın vakit geçirmek için iyi bir yol olmadığını düşünen Elon Musk, Pretoria Boys High School’dan mezun olduktan sonra 1988 yılında 17 yaşındayken Amerika kıtasının yolunu tuttu. Kanada’ya taşınan Musk, Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde iki yıl eğitim aldıktan sonra işletme ve fizik eğitimi için ABD’ye geçerek Pennsylvania Üniversitesine devam etti. Ekonomi ve Fizik alanında lisans eğitimini tamamlayarak, uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında yaptığı doktora çalışmalarını tamamlamadan eğitimini sona erdirdi.

Mesleki Kariyeri ve Girişimleri

Doktora çalışmalarını yarım bırakmasının da sebebi olan, Zip2 programının yazılımını, 1999 yılında Compaq’ın AltaVista birimine, 307 milyon dolar ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında sattı. Çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un kurucu ortaklığı, bununla birlikte Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ın kuruluşunda rol aldı. Paypal’ı önemli bir değere taşıyan Musk, 2002 yılında eBay’a 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satarak üçüncü şirketi ile kariyerine devam etti.

Fırlatma araçları, roketler ve uzay aracı üretimi gerçekleştiren teknoloji şirketi SpaceX’in kurucusu ve CEO’su olarak çalışmalarını sürdürdü. SpaceX, NASA ile yaptığı anlaşmalar ile uluslararası uzay istasyonlarına kargo yanı sıra astronot taşıma görevlerini gerçekleştirdi.

SpaceX ile tekrar kullanılabilir yörüngesel fırlatma aracı oluşturmak ve uzay uçuşu maliyetini azaltarak güvenilirliği artırmayı hedefleyen Musk, uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermeye yoğunlaşmıştır. Asıl hedefi Mars’ın keşfedilmesi ve iskânı olan çalışmalar yürüten Elon Musk, 2011’deki bir röportajında 10-20 yıl içinde Mars’a insan göndermeyi umduğunu söylemiştir.

elon musk kimdir? kısaca hayatı

Musk İçin Uzayın Keşfi Önemli

Musk uzayın keşfini özellikle insanoğlunun bilincini genişletmek için önemli bir adım olarak görmektedir. Uzayın keşfi ile gezegenimizde yaşanabilecek büyük felaketler karşısında insan ırkının hayatta kalmasının sağlanabileceğini düşünmektedir.

Son 60 yılda geliştirilen teknoloji ve silahlar er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağımzın belirtisi,  Musk’a göre. Bunu sağlayamazsak insan soyunun tükeneceğini düşünüyor. Musk, insanlı uzay uçuşlarının maliyetini onda bir oranında indirmeyi amaçlıyor. SpaceX’i 100 milyon dolarlık bir servetle kurdu ve şu an hala Kaliforniya merkezli şirketin CEO’su olarak çalışmaktadır.

elon musk kimdir? kısaca hayatı

Tesla Motors ve Elektrikli Arabalar

Elektrikli arabalara ilgisi dolayısıyla kurucu ortağı, ürün tasarım başkanı ve CEO’su olduğu Tesla Motors’u kurmuştur. Birçok elektrikli araba modelini üreterek tüm dünyada oldukça önemli satış rakamları yakalamıştır. Tesla Motors,    Daimler Smart EV, Mercedes A Serisi ve Toyota’ya RAV4 için elektrik motorları ve güç aktarım organları satmaktadır.

Diğer üreticilerin de uygun fiyatlı elektrikli araçlar yapmaları için Tesla Motors’un desteğini önemsiyor Musk. SolarCity şirketinin de hissedarı ve yönetim kurulu başkanıdır. Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olan SolarCity, Musk’ın küresel ısınma ile olan savaşında Tesla Motors ile birlikte en önemli aracıdır.

You May Also Like