Enerji Tasarrufu Haftası Anlam ve Önemi

Enerji Tasarrufu Haftası

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin de artan nüfus ve tüketim, gelişen teknoloji gibi etkenler sebebiyle sürekli büyüyen bir enerji ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Isınma, ulaşım, üretim gibi alanlar için başta elektrik olmak üzere, birçok enerji kaynağı yüksek maliyetlerle kullanıma sunulmaktadır. Ülkemiz ihtiyaç duyulan genel enerjinin %70’i, elektrik enerjisinin ise %60 ı civarında dışa bağımlı durumdadır.

En yaygın ihtiyaç duyulan enerji kaynağı olan elektrikte ülkemizin ihtiyacı her yıl %5 civarında artış göstermektedir. Artan ihtiyaçları karşılamak amacıyla yeni üretim tesisleri ve kaynaklara ihtiyaç duyulmaktadır. Başta doğalgaz olmak üzere, petrol ve kömür gibi kaynakların ithal edilerek, enerji ihtiyaçlarının karşılanmaya çalışılması, alternatif çözümler konusunda da arayış içinde olmamız gerektiğini ortaya koymaktadır.

Enerji Tasarrufu Ne Kadar Kazandırır?

Çevreye zarar vermeden, sahip olduğumuz güneş ve rüzgâr gibi kaynakların var olan potansiyelinin oldukça altında faydalanmaktayız. Tüm bunların yanında enerjiyi tasarruflu kullanarak ta kazanç elde etmemiz mümkündür. Yapılabilecek tasarruf miktarı, kullandığımız yıllık enerjinin % 30’u olarak hesaplanmaktadır. Peki bu tasarruf miktarının anlamı nedir? Tartışma yaratan bir çözüm olan Akkuyu Nükleer santrali 2025 yılında tam kapasite ile üretime başladığında, o dönemki ihtiyacın % 8’ini karşılayacaktır. Bu durumda planlı ve yapıcı bir enerji tasarrufu ile 3-3,5 adet nükleer santral ihtiyacını ortadan kaldırmamız mümkündür. Enerji tasarrufu tüm toplumun çalıştıracağı alternatif bir enerji santralidir.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Sanayi sektöründe kullanılan enerjide yapılabilecek tasarruf, oran olarak daha fazla katkı sağlayacaktır. Bunun için, sanayi tesislerinde kullanılan motorların verimliliğinin arttırılması önemlidir. Bunun yanında basınçlı hava sistemlerindeki kaçakların önlenerek ve yakma havası ısıtılarak ta bu sektörün tasarrufa katkısı sağlanabilir. Kirletilmiş akışkandan ısı geri kazanımı, sıcak ve soğuk yüzeyler de yapılacak yalıtımlar, boşta çalışma süresinin azaltılması, tesislerde elektrik güç faktörünün düzeltilmesi gibi pek çok tedbir ile enerji tasarrufu elde etmek mümkündür.

Evlerde kullanılan enerjide ise bazı alışkanlıkları kazanarak %20-30 civarında tasarruf elde etmek mümkündür. Isınma ihtiyacımız için kullanılan enerjiden tasarruf etmek için yalıtım konusuna önem vermek gerekmektedir. Bakımlı cihazlar kullanarak yapılan ısıtma sayesinde de enerjimizi verimli kullanabiliriz.

enerji tasarrufu haftasi anlam ve onemi

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

Evlerde tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık olarak % 20 si aydınlatmada kullanılmaktadır. Verimliliği yüksek aydınlatma araçları tercih edilerek, aydınlık seviyesini düşürmeden daha az enerji ile karşılamamız mümkündür. Özellikle akkor flamanlı lambalar yerine verimliliği yüksek flüoresan veya led ampuller tercih edilerek %80-90‘lık bir aydınlatma tasarrufu yapmamız mümkündür. Bunun için aydınlatma çözümleri araştırılırken Lümen/Watt oranına dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin yaklaşık 450 lümenlik aydınlık şiddeti, 40W’lık akkor lamba yerine 4-5 W’lık LED ampul ile elde edilebilmektedir.

Aydınlatma dışında evlerde kullanılan, beyaz eşyaların A sınıfı ve daha üzerindekiler tercih edilerek oldukça ciddi bir verim artışı sağlanabilir. Ayrıca kombi, petek, klima gibi cihazların filtreleri temizlenerek tasarruf sağlanabilir. Çamaşır ve bulaşık makinelerini daha düşük ısılarda kullanmak, çalışırken fırının kapağını açmamak, kullanılmayan cihazları fişlerinden çekmekte tasarruf sağlayacaktır.

Diğer Tasarruf Yolları

Kış mevsiminde evleri fazla ısıtarak yaz kıyafetleri giymek ve yazın klimayı düşük sıcaklıklarda çalıştırıp pencereyi açmak enerji kaybı yaşadığımız durumlar arasındadır. Otomobillerde sergilenen bazı yanlış davranışlarda enerji kayıplarında önemli yer tutmaktadır. Gereksiz çalışan klimayı kapatarak %5, otomobildeki gereksiz yükleri indirerek ise yine %1-2 civarında tasarruf yapabiliriz. Araçların lastik basınçlarının uygun olmaması da yakıt harcamasını arttıran sebepler arasındadır.

Tasarruf Ederek Çevreye Katkı Sunarız

Toplumumuz genel olarak çevreye zarar verecek uygulamalara tepki göstermektedir. Bu durumda sadece tepkimizi dile getirmek değil alternatif faydalar sağlamak inandırıcılığı daha da arttırır. Enerjiyi verimli kullanarak ülkemizin enerji ihtiyacının % 30’unu karşılayan büyük bir kaynağı sağlayabiliriz. Bunun için toplum ve yetişen nesillerin bilinçlenmesi adına işbirliği sağlayacak kurumlarda, bu alanda önemlidir.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like