Sevgililer Günü

Sevgililer Günü(14 Şubat)

Sevgililer gününün geçmişi Antik Yunanlılara dayanmaktadır. Antik Yunan takviminde Ocak ortasından Şubat ortasına kadar olan zaman dilimi Gamelyon ayı olarak adlandırılır. Bu ay Zeus ile Hera’nın evliliklerine adanmıştır. 14 Şubat Roma İmparatorluğunda da kadınlık ve evlilik kraliçesi olarak bilinen Juno’ya saygılarını göstermek için tatil edilirdi. 15 Şubat günü ise Kır ve Çoban tanrısı, Pan’a lupus (kurt) sözcüğünden üretilen, Lupercus tanrısı için ilan edilen Lupercalia bayramı başlardı. Bu bayram boyunca kura ile belirlenen genç ve bekar erkekler ve kızlar çift olarak hareket ederler, bazıları ise bayramdan sonra evlenirlerdi.

Aziz Valentine Günü

Roma İmparatoru 2.Claudius ordusuna asker bulamamakta, sebebini ise erkeklerin ailelerini terk etmek istememesine bağlamıştır. Bu yüzden de tüm nişan ve evlilikleri yasaklamıştır. O dönemde Roma’da papaz olarak görev yapan Aziz Valentine yasağa uymayarak gençleri gizlice evlendirmeye devam etmiştir. İmparator bunu fark ettiğinde Aziz Valentine’i tutuklattırıp sopalarla döverek öldürtmüştür. Aziz Valentine 14 Şubat 270 yılında öldürülmüştür. Bu sebepten dolayı bazı yabancı devletlerde 14 Şubat 496 tarihinden itibaren bu gün Aziz Valentine Günü (St. Valentine’s Day) olarak kutlanır.

Hediye Alınmasının Sebebi Nedir?

14 Şubat 1800 tarihinde Amerikalı Esther Howland sevgilisine, üzerinde romantik notların olduğu kartı göndermesiyle hediye alışkanlığı oluşmuştur. Bu olay toplumsal bir algı başlatmış, insanlar sevgililerine ve eşlerine üzerinde romantik ve sevgi dolu notların yazılı olduğu kartları göndermeye başlamışlardır. Olayın ticari yönü zamanla önem kazanmış bu kartların yerini çiçekler, çikolata gibi hediyeler almıştır. Günümüze gelinirken çiftler cinselliği ve tutkuyu sembolize eden iç çamaşırları da almışlardır. Bunu pahalı hediyeler takip etmiş ve bu güne özel hediyeler bir sektör haline gelmiştir.

Sevgililer Günü Türkiye’de Hangi Tarihte Kutlanmaya Başlanmıştır?

Ülkemizde Sevgililer Günü Cumhuriyetin ilanından sonra az da olsa hediyeler alınarak kutlanmaya başlanmıştır. Yazılı basının artmasıyla 1960 yılından sonra artmaya başlanmıştır. 1980’den sonra televizyonun da yaygınlaşmasıyla reklamlarla da herkesin kabullenmeye başladığı bir hal almıştır. 2000 tarihinden sonra da sadece sevgililer değil ileri yaşlardaki evliler arasında da hediye alış verişi ile süreğen bir duruma gelmiştir

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like