Elektronik Sınav Sistemi Nedir?

Elektronik sınav sistemi Milli Eğitim Bakanlığının şimdilik Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavlarında kullandığı bir sistemdir. Elektronik ortamda şu anda aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir´in de bulunduğu 16 ilde gerçekleştirilen bu sınav sisteminin yaygınlaştırılması çalışmaları devam etmektedir.

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü  Bayram Çetin’in 15 Aralık 2016 tarihinde yaptığı açıklamaya göre 4 şehirde daha sınav yapmaya hazır hale gelindiği ve 17 şehirdeki çalışmaların da devam ettiği belirtildi.

Elektronik Sınavların Avantajları Neler?

Elektronik ortamda yapılan bu sınavlar hem Milli Eğitim Bakanlığına hem de sınavlara katılanlara avantajlar sağlamaktadır. Bu sistem Bakanlık için soruların hazırlanmasından basılmasına ve nakliyesinden değerlendirmesine kadar birçok alanda kolaylık sağlamaktadır.  Adayların sınav için randevu alması mümkün. Ayrıca sınava katılanların beklemeden sınav sonunda sonuçları öğrenmeleri de sistemin sağladığı faydalar arasında yer almaktadır.

Elektronik Sınav Nasıl Yapılıyor?

Elektronik sınav merkezlerinde bulunan sınav salonlarında, her öğrencinin önünde, sadece Bakanlığın soru bankasına, kapalı devre Güvenli İnternet (VPN) ağı üzerinden bağlanabilen birer tablet yer alıyor. Katılımcılar sınava başladığı anda, şifre ile soru bankasından rastgele seçilen 50 soru öğrencinin yanıtlaması için ekrana geliyor. Her öğrenci için ayrı sınav soruları ekranda karşılarına çıkıyor. Sınav salonlarında iki ayrı kamerayla kayıt yapılıyor. Öğrenci sınavını bitirdikten sonra sınav salonunun dışında yer alan, sonuç alma ekranından, kimlik numarasını girerek, sınav sonucunu öğrenebiliyorlar. İsteyen öğrenciler yine bu ekrandan sınav sonuç çıktılarını alabiliyor.

Elektronik Sınavlar Yaygınlaşıyor

Bayram Çetin yaptığı açıklamada Bakanlık bünyesinde, geniş katılımlı bazı sınavların da elektronik ortamda yapılması için planlamalar yapıldığını vurguladı. Büyük katılımlı sınavlar arasında olan Açık Öğretim Lisesi (AÖL) ve Açık Öğretim Ortaokulu (AÖO) sınavlarının da elektronik ortamda yapılmaya başlanacağı belirtildi.

Okul Derslerinde Elektronik Sınav

Geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt’un yaptığı açıklamalardan bu sınavların okullardaki derslerin sınavlarında da kullanılmasının hedeflendiği belirtilmişti. Okullarda dağıtılan tabletlerin tüm öğrencileri kapsaması ve planlanan diğer teknolojik gelişmelerle okullarda yapılan sınavların bu sisteme dahil olacağı beklenilmektedir.

Kaynak: www.mebilgi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz

You May Also Like