Edison Kimdir, Edison Hakkında Kısa Bilgi

Thomas Alva Edison (11 Şubat 1847-18 Ekim 1931)

20.yüzyılın en önemli bilim adamlarından olan Edison, 11 Şubat 1847 yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde 6 kardeşinden sonra ailesinin 7.çocuğu olarak dünyaya geldi. 7 yaşına geldiğinde ailesi ile Michigan’a yerleşmiştir. Port Huron bölgesinde eğitime başladı. Daha 4.haftasnda algılamada sıkıntı olduğu için okulundan ayrıldı ve 3 yıl boyunca eğitimini öğretmen olan annesi sağlamıştır. 10 yaşında iken evlerinin bodrumunda kurduğu kimya laboratuvarında Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik kimya deneyleri ile zaman geçirmeye başlamış ve basit bir telgraf makinesi yaparak mors alfabesini öğrenmiştir. 12 yaşında trenlerde gazete ve meyve satıp aynı zamanda kazancı ile yük vagonu kısmında kurduğu laboratuvarı finanse edip deneyler yapar. Ama kimyasal bir maddenin çıkardığı yangından dolayı işinden olmasının yanı sıra zaten ağır işiten kulakları hayatı boyunca ağır işitecek dereceye gelmiştir.  

Edison’un İlk İcadı 16 Yaşında

5 yıl kadar telgrafçılık yaptıktan sonra bir atölye kurar ve burada yaptığı kayıt makinesinin patentini alır. Patenti satamayınca borçlu bir şekilde NewYork şehrine taşındı. Burada bir borsa şirketinin bodrumunda kalıyordu.

Şansı Dönüyor

Borsa şirketinin telefonu bozulur. Edison makineyi tamir eder ve şirket sahibi bu yetenekli gence iş teklif eder. Burada çalışırken 4 telgrafı aynı anda çeken bir makine icat etmiş, patentini 40.000 dolara satmıştır. Bir şirket kurup telgraf makine ve malzemeleri satmaya başlar. Bu arada sürekli yaptığı icatların patentlerini satarak zengin olmuştur.
Edison Kimdir, Edison Hakkında Kısa Bilgi

İcatlarını Çoğaltır

Edison bir süre sonra şirketini satıp Menlo Park’ta bir araştırma laboratuvarı kurmuştur. 1876’da Grahambell’in telefonunu geliştirmiş, 1877 de onu uluslararası üne kavuşturan Gramafonu icat etmiştir.

New York Aydınlanıyor

William Wallence adlı bilim adamını çok maliyetli ark lambasının yerini alabilecek bir lamba geliştirme çabalarını sürdürürken, Edison Electric Light Company’ı kurmuş, 21 Ekim 1879’da karbon flamanlı ampulü kullanıma sunmuş ve çok kısa süre içerisinde bu maliyeti düşük ampul New York şehrini sarmıştır bile. 1883’te en büyük buluşu olan Edison Etkisi olayını gerçekleştirdi.(Yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlanması.)

Edison ve Nikola Tesla Rekabeti

Genç bilim adamı Tesla’ya rastlayan Edison, O’nun alternatif akım planını dinler fakat pek umursamaz. 50.000 dolar karşılığı doğru akım üreteçlerindeki sıkıntıları çözmesini ister. Fakat iş sonunda Tesla’nın parasını ödemez. Böylece Tesla ile Edison arasında rekabet başlar. Hatta 1912 yılında birlikte Nobel ödülü verilmesine rağmen Tesla bu ödülü reddeder.

1000’den fazla patent alan icatları özgün olmasına rağmen birçoğu eski icatların geliştirilmesi veya emrinde çalışan işçilerin ürünüdür.

Edison yaşamında iki kez evlenmiş ve 6 çocuğu olmuştur. 18 Ekim 1931 yılında şeker hastalığı sebebiyle ölmüş, anısına yaşadığı şehirde 1 dakikalık elektrik kesintisi yapılmıştır.

Edison Hakkında Kaynak:

tr.wikipedia.org   

You May Also Like

2 Comments

  1. Edison, rekabet etmek yerine Tesla ile birlikte çalışsa idi eminim bilime çok daha büyük katkılar sunardı. Sanırım bazı insanlar için paylaşmanın kavga etmekten daha zor olması, sadece bu yüzyıla ait değil.

  2. Yinede bugün teknolojiyi bu şekilde kullanabiliyorsak yüzyılın mücitleri içerisindedir diye düşünüyorum.

Comments are closed.