Memurlara Bireysel Emeklilik Nasıl Uygulanacak?

Kimler Katılacak?

Kısaca BES olarak adlandırılan Bireysel Emeklilik sistemine 45 yaş altındaki tüm çalışanlar zorunlu olarak katılacaklardır.  1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanacak olan bu yatırım sistemi kademeli olarak Milli Eğitim çalışanlarına nasıl yansıyacak ? Ve prosedür nasıl işleyecek ?

657 Sayılı Devlet Memurları Bireysel Emeklilik Sistemine ne zaman geçecek ?

Bireysel Emeklilik Sistemi kademeli geçiş ile gerçekleşeceğinden dolayı memurların Nisan 2017 de sisteme dahil olmaları planlanmaktadır.

Öğretmenlerden ne kadar Bireysel Emeklilik kesintisi yapılacak ?

Brüt maaşın %3 kesinti yapılmaktadır.  Aralık 2016 maaşlarına göre 2 – 20 yıllık, aile yardımı almayan, herhangi bir kariyer basamağı ve dil tazminatı olmayan, sınıf öğretmeni baz alındığında brüt maaş 4.000-4.150 TL arasında olmaktadır. Bu rakamdan kanuni kesinti miktarı 100-125 TL arasında değişmektedir. Brüt maaşın hesabında ek ders ücretleri hesaba katılmamaktadır. Bu miktarlar en az olup kişi isterse daha yüksek primler ödeyebilecek.

Ücretli Öğretmenler Bireysel Emekliliğe dahil edilecek mi ?

Ücretli öğretmenlerde Bireysel Emeklilik sistemine dahil edileceklerdir. Kazandıkları toplam hak ediş üzerinden %3 kesinti yapılarak sisteme dahil olacak olan ücretli öğretmenlerden tahmini kesinti şöyle olacaktır. Aralık 2016 da aylık 10 saat derse giren ücretli bir öğretmen saati 13,05 den  130,5 TL tutacaktır. Bu da 4 TL ye denk gelmektedir. Ancak ücretli öğretmen 2 ay çalıştıktan sonra parasını geri alabilmektedir. İsterse bu şekilde parçalı olarak ödemelerine devam edebilecektir.

Geçici Çalışanlar da Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olacak mı?

Bu çalışanlar da kademeli olarak Bireysel Emeklilik Sistemi dahil olacaktır. Örneğin aylık 1.647 TL ücret alan asgari ücretli çalışanların ödeyeceği katkı payı tutarı aylık 50 TL olacak ancak 2 ay çalıştıktan sonra parasını geri alabilmektedir. İsterse bu şekilde parçalı olarak ödemelerine devam edebilecektir.

Bireysel Emeklilik Sisteminin getirisi ne olacaktır?

10 sene katkı sağlayıp 56 yaşından önce emekli olmak isteyenler fonun %35 inden faydalanabilecek. 10 sene katkı ve 56 yaşını dolduranlar ise fondan %100 yararlanabilecektir. Bunun yanında katkılara devlet de %25 katkıda bulunmaktadır. Örneğin 125 in %25 eklendiğinde 156 TL Yapmaktadır yani devlet 31 TL ilave etmektedir. Buna ek olarak emekli olunduğunda 1.000 TL ve birikimin %5 i kadar daha ek katkı sağlanmış olacak.

Kaynak: www.mebilgi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz

You May Also Like

1 Comment

  1. Sayın Mebilgi.com bir çok yere baktım memurlara bireysel emekliliğin nasıl uygulanacağı konusunda bir sıkıntı var zorunlu bes te kendi adına daha önceden bes ödeyenler için durum nedir? Bu konuda bilginiz var mı?

Comments are closed.