Çanakkale Savaşının Sonuçları, Kısaca

Tarihte silinmez bir izi bulunan Çanakkale Savaşının sonuçlarını  kısaca;  siyasi ve askeri olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz:

Çanakkale Savaşının Siyasi Sonuçlar:

Balkan Savaşlarında itibarını kaybeden Türk Milleti bu galibiyetle prestijlerini geri kazanmıştır. Türklerin hala güçlü olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır. Çarlık Rusya’sı yıkılmış yeni Bolşevik (Rusça çoğunluk demek) Rusya kurulmuştur. Bulgaristan Almanya yanında yer almış, İtalya, Romanya ve Yunanistan isteklerini gizleyip savaş dışında kalmışlardır. İngiltere ve Fransa’nın mağlubiyeti saygınlıklarının kaybolmasına ve sömürgeleri altındaki devletlerin bağımsızlık mücadelesi vermelerine neden olmuştur. Türklerin verdiği mücadele Avusturya ve Yeni Zelanda halklarını etkilemiş, bu gurur ve azim bu ülkelerde ileriki dönemlerde dostluklar oluşturmuştur. Osmanlı Devletinin savaş sonrası boğazları tamamen kapatması, savaş döneminde Karadeniz deniz ticaret yolunu kullanan ülkelerin ekonomisine olumsuz etki etmiştir.

Çanakkale Savaşının Askeri Sonuçlar:

Bu savaşa yaklaşık 300 000 Türk askeri, yaklaşık 600 000 İngiliz ve Fransız askeri katılmıştır. Savaşta İttifak devletleri 250 000 asker kaybetmiştir. Türkler ise deniz savaşlarında 179, kara savaşlarında 57 000 şehit vermiş, yaklaşık 150 000 askeri ise yaralanmış, esir düşmüş veya kaybolmuştur. 18 Mart’ta kazanılan deniz zaferi Türk askerinin kara savaşlarında kendilerine öz güvenlerinin artmasına sebep olmuştur. Almanyayı işgal etme planında Osmanlı Devletini devre dışı bırakmak isteyen İttifak Devletleri bu emellerine ulaşamamış ve savaş en az 2 yıl daha uzamıştır. Boğazların kapanması Rusya’ya gidecek yardımları kesmiş, İttifak Devletlerinin kaybetmesi doğuda bu ülkelerle savaşan Almanya’nın bir nefes almasını sağlamıştır.

 

Çanakkale’de Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan savaş, Kurtuluş Savaşında askerlere moral olmuş, Mustafa Kemal’in lider kimliğini ortaya çıkarmıştır. Ama kaybedilen 200 000 asker Kurtuluş savaşında gücümüzü azaltmıştır. Atatürk’ün “Biz Çanakkale’de bir Dar’ül funun (bu gün ki üniversite) gömdük” sözüyle ifade ettiği yaklaşık 100 000 okumuş ve aydın insanın kaybedilmesi yeni Türkiye Devleti’nin kurulmasında hissedilmiştir.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like

4 Comments

  1. Çocuklarımıza ve gençlerimize Çanakkale ruhunu bunun gibi yazılarla iyi anlatmakta fayda var.

  2. Çanakkale savaşı nedenleri ve sonuçları itibariyle, insanlığa tarihsel bir doküman sunmaktadır. Çanakkale savaşını anlamak, ülkelerin bağımsızlığı için yapabileceği fedakarlıkları anlamaktır.

  3. Çanakkale savaşının sonuçlarından en önemlisi, bu milletin geleceği için kazandığı umut olmuştur.

Comments are closed.