Bernardini Ramazzini Kimdir?

Bernardini Ramazzini (4 Ekim 1633-5 Kasım 1714)

 Dünyada meslek hastalıklarının babası olarak bilinen Bernardo Ramazanni, 4 Ekim 1633 yılında İtalya’nın Carpi şehrinde dünyaya gelmiştir. Ailesi ve çocukluğu hakkında pek bilgi yoktur. Bilinen ilk çalışmalarında Parma Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenci olduğu dönemde işçilerin yakalandıkları hastalıklarla yaptıkları işleri sınıflandırmıştır. Aynı tür hastalığın aynı işlerden kaynaklandığını savunmuştur.

Meslek Hastalıkları Konusunda Çalışıyor

1682 yılında Modena Üniversitesinde tıp teorisi bölümünün (bugün ki iç hastalıkları anabilim dalı) başkanlığına getirilmiştir. Burada daha önce savunduğu meslek hastalıkları üzerinde düzenli ve bilimsel çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sırasında işyerlerini ziyaret etmiştir. Buralarda işçilerle sohbet etmiş yakalandıkları hastalıklar hakkında bilgi almıştır. İşçilerin kendilerine göre geliştirdikleri tedavi yöntemlerini sorgulamıştır.

Risk Analizleri Yapıyor

Ramazzini bu işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı olarak riskleri tespit etmiştir. İşyeri Hekimi olarak çalışma şartlarının sağlık sorunlarını oluşturma oranlarını hesaplamıştır. Çalışma ortamlarındaki tozlar, kimyasallar, ısı, ergonomi ve tekrarlanan hareketler gibi konuları incelemiştir. Bunlardan kaynaklanan 40 kadar hastalığı tanımlamıştır.

Hangi İşi Yapıyorsunuz?

1700 yılından itibaren Padua Üniversitesinde çalışmalarda bulunmuştur. Burada meslek hastalıklarının oluşumu ve önlemleri üzerine Workers Diseases-De Morbis Artificum Diatriba ( İşçi Hastalıkları )

kitabını yazmıştır. Hastalık teşhisleri için hastalara anamnez ( kişinin anlık şikâyetleri, hastalığın seyri, şekli gibi konuların analizi) uygulayan Hipokrat’ın çalışmalarına “Hangi işte çalışıyorsunuz?” sorusunu eklemiştir.

 Önlemek Ödemekten Daha Ucuzdur

Ramazzini 1711 yılında verdiği bir konferansta Meslek hastalıklarına yakalanıp tedavisi için harcanan emeğin yerine, hastalığı önceden tahmin edip önüne geçmeye çalışmanın daha doğru olacağını savunmuştur.

Diğer Çalışmaları

Bernardini Ramazzini, 1713 yılında rahibelerin, evlilik öncesi kadınlardan daha yüksek bir oranda meme kanseri geliştirdiklerini söylemiştir. Çünkü cinsel ilişkide bulunmadıklarını ve “doğal olmayan” cinsel aktivite eksikliği, göğüs dokularında istikrarsızlığa neden olup, bazen göğüs kanseri oluştuğunu belirtmiştir. Yine Sıtma hastalığının tedavisi için Kinin kullanarak çalışmalar yapmıştır.

Ölümü

Bernardini Ramazzini 5 Kasım 714 yılında İtalya’nın Pedua şehrinde ölmüştür. Ramazzini’nin meslek hastalıklarına yaklaşımı onun ünlü şu sözleri ile fark edilmektedir.

Hayret ve tereddüt ediyorum. Acaba ilaç ve sinameki kokan muayenehane ve eczanelerde oturan bu azametli ve şık görüntülü doktorların burnuna iş yerlerindeki pis kokulu şeyleri mi soksam, yoksa onları bu çukurları görmeye mi davet etsem?

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like