Pop-up Kamera Nedir?

Pop-up Kamera Nedir? Pop-up Kameraların Kullanımı Alanları ve Özellikleri

Cep telefonlarının ön ekranında bulunan kameraların telefon kasasının içerisine çekilmesi ile pop-up kamera kavramı ortaya çıkmış oldu. Ekranın daha geniş kullanılmasını sağlayan pop-up kamera selfie çekilmek istendiğinde ortaya çıkıyor.

Teknolojide gerçekleşen sürekli gelişimi tüketicinin en fazla hissettiği cep telefonları her geçen gün yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Selfie ve görüntülü görüşmeler için kullanılmakta olan ön kameraların ekranlarda bulunmaktaydı. Tüketiciye ekran tasarrufu için çalışmalar yapan teknoloji firmaları aç/kapa mekanizması ile sunulan pop-up kameraları telefonlarda kullanmaya başladı.

Pop-up Kameralar Bozulur mu?

Telefonun kasasında yer alan ve kullanım esnasında mekanizma hareketi ile kasadan çıkan pop-up kameralar konusunda tüketicilerin aklına bu soru gelmektedir. Bu özelliğin yaygınlaşması öncesinde zorlu testlere tabi tutulan pop-up kameralar bu testleri başarı ile geçti. Bu testler farklı ısı ve nem ortamlarında uygulanırken defalarca kaldırma ve dayanıklılık testleri gerçekleştirildi.

Oldukça uzun süreler gerçekleştirilen testlerde pop-up kameraların 15 kg’a kadar ağırlığı kaldırabildiği ve yaklaşık olarak 100 binden fazla kez açılıp kapandığı gözlemlendi. Günlük kullanım içerisinde 20 defa bile ön kameranın açılıp kapanması durumunda sorunsuz bir şekilde en az 10 yıl mekanizmanın çalışacağı ortaya çıkıyor.

Pop-up Kameralar Düşmeye Karşı Korumalı mı?

Yeni gelişen bu teknoloji ile ilgili tüketicileri endişeye düşüren bir başka konu ise telefonun düşmesi halinde açık halde bulunan Pop-up kameraların zarar görmesi. Bu konu için de önlem geliştiren firmalar düşmeye karşı koruma mekanizmasını da ortaya çıkardı. Günlük kullanımda telefonun pop-up kamerası açıkken elinizden kayması halinde, sensör saniyeler içinde düşmeyi fark etmake ve otomatik olarak içeri çekilmesi sağlanmaktadır. Bu teknoloji için uygulanan dayanıklık testleri, tozlu ortama karşı koruma ile su geçirmezlik gibi durumları da içermektedir.

Telefon üreticilerinin cep telefonu tasarımlarında gerçekleştirdiği tüketici odaklı çalışmaların odağında yer alan büyük ve sınırsız ekran için pop-up kameralar önemli bir yer edinmektedir. Çerçevesiz ekran dönemi ile başlayan ve neredeyse çerçevesi hiç olmayan telefonlara ulaşan tasarılar için pop-up kamera ile yeni bir görünüm elde edilmiş oldu. Telefonda ön kamera açıldığında pop-up kamera olduğu yerden yükseliyor ve çalışmaya başlıyor.

İlerleyen zamanlarda akıllı telefon dünyasında yeni bir trend olması muhtemel olan pop-up kamera, bir çok üretici tarafından sunulmaya başlandı. Ancak bu sektöre yön veren büyük firmalar olan Samsung ve Apple’ın yeni modellerinde karşılaşacağımız özellikler bunu söylemek için erken olabileceğini gösteriyor. Bu konuda bu üreticilerin pop-up sistemi yerine doğrudan ekran içine yerleştirilen donanımları da sunabileceği belirtiyor.

You May Also Like