Alexander Graham Bell’in Hayatı

Alexander Graham Bell ( 3 Mart 1847-2 Ağustos 1922 )

3 Mart 1847 yılında İskoçya’nın Edinburgh şehrinde dünyaya gelen Alexander Graham Bell, sağır bir annenin ve sağırlar için sürekli çalışan bir babanın 3 çocuğundan biridir. Babası özellikle sağırların duymasa bile konuşabilmeleri konusunda çalışırken Alexander iyi bir ses bilgisi öğrenmiştir. İki kardeşi veremden ölünce aile ABD’ye taşınma kararı aldı. Boston’da işitme engellilerle ilgili bir okulda çalışmıştır. Bu arada işitme engelliler için bir okul kurar ve ünü kısa sürede artar. İngiltere’deki Oxford Üniversitesinde bir müddet çalışır. Burada ses fizyolojisi üzerine çalışmalar yapar ve seslerin bir tel üzerinden aktarılabileceğine inanır. ABD’ye geri döndüğünde Boston Üniversitesinde Ses Fizyolojisi profesörü olarak çalışır.

İlk Telefon Görüşmesini Yapıyor

Thomas Watson isimli mühendisle 1875 yılında sesin bir tel üzerinden başka bir yere iletilebileceğini ispatlarlar. Sesler net olmamasına rağmen 1876 yılında Elisha Gray isimli bilim adamı ile rakip olarak yaptıkları icat için patent başvurusunda bulundular. 7 Mart 1876 günü patent aldığı yeni icadı ile ilk konuşmayı 10 Mart 1876 günü farkında olmadan gerçekleştirir. Laboratuvarda çalışırken üzerine dökülen asidin temizlemesi için Watson’u çağırır. İlginç olan Watson kendisini telefondan duymuştur ve ilk telefon görüşmesini gerçekleştirmişlerdir.

İşitme Engellileri Unutmuyor

Eşinin de işitme engelli olmasından dolayı Bell, sesleri kaydeden ve tekrar çalabilen cihazı (Gramofon) geliştirmiş ve buradan kazandığı para ile kendi adını taşıyan İşitme Engelliler Kurumunu kurmuştur ve bu kurum Fransız Hükümeti tarafından verilen onur ödülünü ve para ödülünü kazandırmıştır. Bu para ile de yine işitme engelliler için çalışacak Volta Enstitüsünü kurmuştur.

Telefon Ağı Kuruluyor

Bell Volta Enstitüsünde Yardımcısı Tainer ile uzak mesafeden görüşmeyi başarır ve kısa sürede Connecticut eyaleti telefon ağına kavuşmuştur. 1899 yılında manyetolu telefon kullanılmaya başlamıştır. Telefon çok hızlı bir şekilde günlük hayata girdi ve New York sokakları telefon direk ve kablolarıyla doldu. Bell 1915 yılında New York ve San Francisco şehirleri arasında ilk şehirlerarası iletimi sağlamıştır.

Çok Yönlü Mucit

Graham Bell’in ismi her ne kadar telefonla anılsa da deniz ve hava taşıtları üzerine de bir çok çalışması ve patentleri vardır. National Geographic dergisini kurmuş ve yöneticiliğini yapmış, Röntgen’in X ışınları ile ABD başkanlarından Garfield’in vücudundaki mermilerin yerlerini tespit etmesine yardımcı olmuştur.

Kurduğu Bell Telefon Şirketi hala ABD’nin en büyük şirketlerindendir. 1877 yılında işitme engelli Mabel Hubbart ile evlenen Bell’in 4 çocuğu oldu fakat küçük yaşta ikisi ölmüştür. 2 Ağustos 1922 yılında öldü. 4 Ağustos günü bütün telefonlar bir dakikalığına kullanılmamıştır.

Neden Alo Diyoruz

Graham Bell ilk telefon hattını sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo’nun evi ile atölyesi arasına kurmuştu. Her telefon çaldığında açınca sevgilisinin tam adını söylerdi. Zamanla adını kısaltarak sevgilisinin isminin baş harflerinden oluşan ALO kelimesini kullanmaya başlar. Telefon yayıldıkça bu sözcükte yayılır ve günümüze kadar gelir.

Kaynak: www.mebilgi.com aktif link verilmeden kaynak alınamaz

 

You May Also Like

1 Comment

  1. Bu gün kullandığımız teknolojinin kurucusu olan Graham Bell e teşekkürler. Çünkü telefon hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu.

Comments are closed.