Adalet Meslek Elemanı Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde adalet eğitimi ile alakalı birçok bölüm bulunmaktadır.  Adalet Meslek Elemanı olmak isteyenlerin merak ettiği soruların cevapları bu yazıda.  Bir diğer adı kâtiplik olan Adalet Meslek Elemanı olmak isteyenler için kısa ve genel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz? Katiplik yapma isteyenler nasıl bir yol haritası izlemelidir?

Adalet Meslek Elemanı Nasıl Olunur?

Adalet Meslek Elemanı olmak için öncelikli olarak eğitim alacağınız üniversitelerin ilgili bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekmektedir. Zaten kamu kurum ve kuruluşlarında mesleğe başlama fırsatı daha çok. Bunun yanı sıra özel sektörde de de bu alanda iş bulmak mümkün olmaktadır.  Üniversitelerin 2 yıllık adalet bölümlerinden mezun olmakla mesleğe adım atılmış olunuyor. Böylece  iş hayatına atılmak ve bir kariyer planı oluşturma fırsatı bulma şansı artıyor. Ön lisans düzeyindeki İki yıllık adalet bölümünü bitiren kişilerin diğer kurumlara geçiş ihtimali de var. DGS ile Üniversitelerin hukuk fakültesi bölümlerini de geçiş yaparak buradan hâkimlik, savcılık ve avukatlık kariyerlerine kadar gitme başarısı gösterebilirler. Bu yüzden iki yıllık bölümü bitirdiğiniz zaman 4 yıllık eğitim almayı hak kazanmak için derslerinizi başarılı bir şekilde bitirmiş olmanız gerekmektedir.

Adalet Meslek Elemanı ne kadar maaş almaktadır?

Maaş olarak 2 yıllık bir bölümden mezun olan kişilerin alacakları maaşın ortalama olarak 2 Bin 500 TL civarında olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak bu rakamın en düşük memur maaşına denk geldiğini belirtmekte fayda var. Ancak meslek hayatının ilk yıllarında bu maaş ileriki yıllarda bir miktar artmakta.  Alınacak kıdem ve dereceye bağlı olarak maaşlarda yukarı yönde bir miktar artış daha olmakta.

Mebilgi

You May Also Like