Yerleşim Yerleri Tahliye Planlarının Önemi

Tahliye Planlarının Önemi

Tüm dünyada felaket boyutuna ulaşan terör olaylarından dolayı acil durum planları içerisinde yer alan yerleşim yerleri tahliye planları, ekipleri ve tatbikatlarının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Sadece yasal zorunluluk olarak yapılıp bir dosyada bu planların saklanması hiçbir işe yaramamaktadır ve sadece dosya kalabalığı ve iş yükü oluşturmaktadır.

Tahliye planı yaparken nereden başlanması gerekir?

Tahliye planı yapılırken tüm binanın veya işyerinin her katının birer krokisi üzerinde kaçış yönleri, yangın ekipmanları ve ilk yardım dolaplarının basitçe kroki üzerinde işaretlenmesi ile başlanabilir. Yapılan bu çalışma ile kaçış yönlerindeki yoğunluk ve en yakın acil çıkış tespit edilmiş olur. Bu duruma uygun olarak bu krokiler en az A3 boyutunda sade bir şekilde herkesin görebileceği yerlere asılmalıdır.

yerlesim yerleri tahliye planlarinin onemi

Tahliye planın performansı nasıl artırılır?

Tahliye planı yapıldıktan sonra bu planda görevli olan kişilerin mutlaka görevleri ile ilgili olarak eğitilmeleri gerekmektedir. Bu ekipler iş yerinin özelliğine göre farklılıklar gösterebilir, bir maden ocağındaki tahliye ile bir gece kulübündeki tahliye şüphesiz birbirinden farklıdır ve bu tahliye ekiplerinin teknik eğitimleri ve ekipmanları birbirinden farklıdır. Bu eğitimlerin aynı sektörde çalışan oluşacak olan tehlikeleri ve paniği önceden kestirebilen tecrübeli profesyoneller tarafından verilip tatbikatlar ile desteklenmesi gerekir.

Tahliye planlarında çalışan dışındaki kişiler için nasıl önlem alınmalıdır?

Tahliye planı yapıldıktan sonra yapılan eğitim ve tatbikatlar sonucunda çalışanların nasıl davranacağı belirlense de çalışan dışındaki kişilerin böyle bir durumda ne yapacağı kestirilemez. Bu kişiler önsezileri ile kendilerini korumaya ve kaçmaya çalışırken kendilerini tehlikeye sokabilmektedir. Bununla ilgili olarak alışveriş merkezleri, eğlence yerleri gibi çalışandan çok, çalışan dışı kimselerin bulunduğu yerler örnektir. Böyle yerlerde paniğe de neden olmayacak ve güvenli bir şekilde tahliyeyi sağlayacak sistemlerin oluşturulması gerekir.

Büyük kalabalıkların bulunduğu bu tip merkezlerde çalışanlardan oluşan tahliye ekiplerinin eğitimi, sadece çalışanların bulunduğu işyerlerinden daha farklı yapılabilir. Tahliye konusunda topluluklara yön verecek olan bu ekipler acil durumlarda doğru şekilde koordine edilmelidir. Toplumun her bireyinin acil durumlarda tahliye konusunda bilinçlenmesi, bu tip olaylarda doğru davranışı sergilemek açısından önemlidir.

is gagligi ve guvenligi ziyaretci bilgilendirme karti

 

Bunun için, ziyaretçilerin o işyerinin acil durum planı konusunda bilgilendirilmesi önemlidir. Her ziyaretçi için işyerlerine girişlerde sunulacak olan acil durum ziyaretçi bilgilendirme kartları bu iş için kullanılabilir. Özellikle işyeri acil çıkış planı, acil çıkış noktaları, yangın alarm butonları ve ekipmanlarını belirten bu bilgilendirme kartları, aynı zamanda toplumun bu konulara hazırlıklı ve duyarlı olmasını sağlayabilir.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like