Yedigöller Milli Parkı Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Bolu ilinin kuzeyi ve Zonguldak İlinin güneyinde bulunan ormanların 1.623 ha’lık alanı 29.04.1965 tarihinde 6831 sayılı Orman Kanununun 25. Maddesi gereği Milli Park olarak ilan edilmiştir.

Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgesinde engebeli bir bölgede yer alan bir park olup;  irili ufaklı yedi adet doğa harikası göl ve orman denizini andıran bitki örtüsü, su ürünleri ve bu değerlerin yarattığı zengin bir kullanım potansiyeli olan gezinti, eğlence ve dinlenme yeridir.

Yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 m. mesafeye sıralanmış 7 gölden oluşan  havza,  kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşmuş, Yedigöller Milli Parkı “Köy yeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, bölgenin bir eski yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.

Milli park bünyesinde Küçük göl, Büyük göl,  İnce göl,  Serin göl, Derin göl, Nazlı göl, ve Sazlı göl olarak yedi göl vardır. Ortalama 780 m. yükseklikte iki plato üzerinde bulunan bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan göllerin en büyüğü Büyük göl ’dür. Gölün en derin yeri 15 m’dir. Büyük göl ’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 m. uzunluğundaki akan bölümü ile Büyük göl ’e bağlıdır.
Yedigöller Milli Parkı, Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Büyük göl, canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık üretimi amaçlı olarak kullanılmaktadır. 1969 yılında ülkemizde ilk alabalık üretme istasyonu burada başlamıştır. Büyük göl ’ün kuzeyinde ise Serin göl bulunmaktadır.

Diğer platodan 100 m. yükseklikteki platonun en geniş gölü Nazlı göl ’dür. Kuzeyden güneye doğru alçalma gösteren bölge de, en yüksek yer 1488 m. ile Eğrikiriş Tepesi, en alçak yer ise 465 m. ile Kirazçatı’dır. Dibinden sızdırdığı bol miktardaki su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelalenin oluşmasına sebep olduğundan “Şelale Gölü” adı da verilir. Aynı platoda Sazlı göl, İnce göl ve Küçük göl de bulunur.

Yedigöller Milli Parkı bilimsel araştırmalar ve incelemeler için de kullanılan bir yapıya sahiptir. Çok sayıda bitki türünü bünyesinde barındıran milli park, yurdumuzun en güzel ve zengin çeşitliliği ile karışık doğal ormanlarına sahiptir. Bölgede bulunan ağaç türleri olan  sarı ve kara çam, köknar, kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, dişbudak, fındık ve ıhlamur ağaçları boy gösterirler. Milli parkta bir de anıt ağaç bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı; günübirlik piknik, kampçılık  gibi uğraşların yanında, mantarlar, bitkiler, yosunlar, böcekler ve balıklarla ilgili gözlemlerde bulunmak, doğa ve doğal ortam fotoğrafı ve resimleri çekmek ve yaban hayatını yerinde izlemek için de güzellikler sunmaktadır..

Yedigöller Milli Parkına Ankara–İstanbul karayolunun 152. km’sinden Yeniçağa ve 190. km’sindeki Bolu’dan kuzeye ayrılan yollarla gidilebilir. Bolu–Yedigöller yolu kışın karla kapalı olduğundan ulaşım, Yeniçağa–Mengen–Yazıcık veya Devrek- Yazıcık üzerinden yapılır.

Yaban hayvanlarından kurt, ayı, domuz, geyik, karaca, tilki, sansar, sincap ve tavşan ile kuşlardan keklik, yabani ördek, yabani güvercin ve sülün gibi hayvanlar vardır. Milli Park sahasında 100’ün üzerinde kuş türü tespit edilmiştir. Bu özellikleriyle Yedigöller Milli Parkı tam bir doğa cenneti olup; her yıl mayıs-eylül dönemlerinde Büyük göl ve Derin göl’de sportif olta balıkçılığı ücret karşılığı yapılabilmektedir. Göllerde göl alası ve gökkuşağı alabalığı bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içinde geyik üretme istasyonu da bulunmakta olup ziyaret edilebilir.

Ayrıca yaklaşık  bir hektarlık alanında karavanla ve çadırla piknik veya konaklama da yapılabilir. Mevsim şartları da göz önünde bulundurularak parkın ziyarete en uygun olduğu dönem Nisan-Kasım ayları arasıdır. Ayrıca kar yağınca da ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Sessiz ve sakin güzel manzaraları ile görülmeye değer zenginliklerimizden bir yer olan Yedigöller Milli Parkını herkesin görmesi gerekmektedir.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like