Sundar Pichai Kimdir? Kısaca Hayatı

Sundar Pichai

Sundar Pichai, Google’ın CEO’sudur. Kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin istifa ettiklerini açıkladıktan sonra görevlendirildi.

Google’ın zirvesine yükselen  Pichai’nin yaşam öyküsü dikkat çekicidir. Pichai Hindistan’ın Chennai kentinde doğdu ve öğrenimini burada tamamladı.

Sundar Pichai Kimdir? Kısaca Hayatı

Pichai Nasıl Bir Öğrenciydi?

Kharagpur’da (IIT Kharagpur) Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde Metalurji Mühendisliği okudu. Öğretmenlerine göre, Pichai okulun en parlak öğrencisiydi.

Sundar Pichai Google ekibine 2004’te katıldı. Yeteneğini etki bir şekilde kullandı. Google’ın web tarayıcısı Chrome ve Android mobil işletim sisteminin oluşturulmasında önemli rol oynamıştır. Android, bugüne kadar dünyanın en popüler mobil işletim sistemidir. Buna karşı Pichai’nin ailesinin 12 yaşına gelene kadar telefona sahip olmaması da ilginç bir durumdur.

Sundar Pichai

Pichainin Teknolojiyle Tanışması

Pichai alçakgönüllü ve mütevazi bir şekilde yetiştirilmiştir. Ailesi iki odalı bir dairede yaşıyordu. Sundar Pichai’nin bir odası yoktu. Küçük kardeşi gibi oturma odasında uyudu. Ailenin televizyonu ve arabası yoktu.

Ancak Pichai’nin babası, İngiliz şirket General Electric Company’de çalışıyordu. Yaptığı bu iş sayesinde, teknoloji tohumlarını oğlunun aklına yerleştirdi.

Pichai telefon numaralarını hatırlamak konusunda çok yetenekliydi Babası işten eve dönüşte genellikle Sundar Pichai ile sohbet ederdi.

Pichai Arkadaşları Tarafından Nasıl Bilinir?

Sundar Pichai  IIT Kharagpur’dan mezun olduktan sonra teknoloji dehalarının olduğu Stanford’da burs verildi. Amerika’ya gitmek için alınan uçak bileti, babasının yıllık maaşından daha pahalıydı.

Google’da, Pichai yumuşak huylu ve çok sevimli biri olarak tanınır. Çalışma arkadaşları tarafından çok sevilen birisidir. Ayrıca Google’ın yıllık geliştirici etkinliği olan I / O’yu yönetmektedir.

Arama, reklam ve haritalar gibi Google’ın ana ürünlerinin geliştirilmesinde rol almıştır. Bunlar Google’a en çok para kazandıran ürünlerdendir.

Sundar Pichai ve Google’daki  Rolü

Google, Pichainin görev aldığı Alphabet sayesinde karlı dijital reklamlar işi sayesinde nakit üreten en etkili birimi olarak görülmekte. Pichai dört yıldan fazla bir süredir Alfabenin merkezini etkili bir şekilde yönetmektedir. Page ve Brin o zaman mutlak bir kontrole sahipti ve yönetimdeki koltukları ve şirketteki çoğunluk hissesi sayesinde etkileri sadece mütevazı bir şekilde azalacak. Ancak onlar hala Pichai’nin patronları. Buna karşın kağıt üzerinde, artık hepsi Pichai’de. Pichai’nin görevi şimdi Alfabenin çalışanlarıyla ne yapılacağına karar vermek olacaktır.

Sundar Pichai Kimdir? Kısaca Hayatı

You May Also Like