Öğrenciler Açısından İyi Bir Tatil Nasıl Olmalıdır?

 Tatil, bir çalışmaya verilen ara olarak düşünülürse dinlenme olgusu öne çıkar. Dinlenmek için çalışmaya verilen ara…

Çalışma eylemi sonrası kişide oluşan fiziki ve ruhsal yorgunluk nedeniyle, çalışmaya bir süre ara vermek gerekmektedir. Bir çok iş kolunda farklı fiziki ve düşünsel efor harcanmakta, farklı dinlenme sürelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yine yapılan işin özelliği yanında, işi yapan kişinin özellikleri de bu noktada da önemlidir. Diğer taraftan sadece işi yapan kişinin özelliği ya da işin türü tek başına belirleyici olmayabilir. Zaman da önemlidir, çalışanın bu işteki geçmişi, hikayesi…. Keza işin yapıldığı mekan da başka bir faktör olarak karşımıza çıkar. İşin hangi iklim koşullarında yapıldığı…

Tatilin Amacı, Neden Tatil?

Çalışma hayatında kullanılan izinler de kişiye verilen tatil olarak düşünülür. Çeşitli tatil türleri vardır; resmi tatiller, idari tatiller, hafta sonu tatilleri, dönem tatilleri vb… Eğitim camiasında ise yoğun mental çaba nedeniyle tatil ihtiyacı fazladır. Bilişsel efor yanında fiziki eforun da harcandığı okul ortamlarında tatile ihtiyaç fazladır. Tatil yaparak, yoğun tempodan biraz uzaklaşmak, bedenen ve ruhen dinlenmek hedeflenir. Tatilin amacı da esasen dinlenmek ve yeniden çalışmaya hazır hale gelmektir.Bu nedenle tüm ülkelerde hemen hemen aynı sürelerde tatil yapılmaktadır. Bir eğitim öğretim yılı 180 iş gününe tekabül etmekte ve ilk 90 gününden sonra iki haftalık bir tatil yapılmaktadır. Bu tatile 15 tatil, yarı yıl tatili veya Sömestr tatili adı verilmektedir. Sömestr tatili bu yıl, 20 Ocak – 5 Şubat 2017 tarihleri arasında olacak.

İyi Bir Tatil Nasıl Olmalıdır?

Herkes için iyi bir tatil, dinlenmek ve güç toplamak için tasarlanmış olan tatildir. Öğrenciler için sömestr tatilinin amacı ikinci döneme her açıdan dinlenmiş ve hazır halde olmak demektir. Buradan çıkan net sonuç ise öğrencinin moral olarak yüksek bir değere ulaşması, mental yorgunluğunun giderilmesi, hafızanın berrak halde tutulması anlaşılmalıdır. İki haftalık tatil için yapılacak şey, öğrencilerin yeterince dinlenmesi, hobilerine daha fazla yer vermesi,imkanlar elveriyorsa seyahat yapması, kitap okuması, sinemaya ve tiyatroya gitmesidir…
Öte yandan tatil yapmaktan kasıt salt eğlence de olmamalı. Yaşamdan kopmadan, güncel olayları takip etmeye devam etmeli, günlük yapılması gereken uğraşlar ihmal edilmemelidir.

MEBİLGİ olarak şimdiden tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimizi iyi bir tatil diliyoruz…
Kaynak: www.mebilgi.com- Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like

2 Comments

  1. Tatili yapılan bir işe ara vermek olarak dusunursek artik bir is yapmamak durmak anlamina gelir ki bu da insan dogasina aykiridir.Hareket halindeki dunyada durmak geriye gitmektir.Hayat kosu bandi gibidir.Durdugunuzda sizi geriye atar.Dolayisiyla tatil dinlenmek icin yapiliyorsa eger dinlenme durmayla degil baska bir mesgukiyet bulmayla olur.Nitekim Peygamber Efendimiz Hz.Muhammet Mustafa ( SAV ) mealen bir isten yorukursaniz baska bir is yaparak dinlenin demistir.Dolayisiyla tatilde yapilan aktivitelerde bir istir ve yorucudur..İnsani dinlendiren aslinda bir isten baska bir ise gecistir.

  2. Yorumunuz 10 numara olmuş Ömer Bey , bu sözün üstüne söz söylenmez artık

Comments are closed.