Nene Hatun Kimdir?

Nene Hatun Erzurum Aziziye Tabyası ‘nın savunulmasında Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çetelerine karşı kahramanca çatışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır.

BEBEĞİNİ BIRAKIP SAVAŞTI

Üç aylık bebeğini emzirip beşiğinde bırakarak ‘’Seni bana Allah verdi. Ben de seni Ona emânet ediyorum.’’ diyerek vedâlaşıp ve sonra ölen ağabeyinin tüfeğini alarak sokağa fırladı.
Sabahın erken saatlerinde, ezandan sonra ” Aziziye Tabyası’nı Moskof askeri ele geçirdi” diyerek minâreden Erzurum halkına seslendi. Bu haberin ardından Erzurum halkı silahı olan silahını, olmayanlarda kazma, kürek, balta, tırpan, taş ve sopaları ellerine alarak Tabya’ya doğru yola çıktı. Koşanlar arasında, erkeği cephede çarpışan Nene Hatun da vardı. Ağabeyi Hasan bir gün önce cepheden yaralı olarak gelmiş ve kollarında can vermişti .
Erzurum halkı, ölüme gittiklerini bilebile, 20 yaşlarında genç bir gelin olan Nene Hatun’un örgütlemesiyle Aziziye Tabyası’na doğru yola koyulmuşlardı. Aziziye Tabyasını işgal etmiş olan Rus askerleri, şehirden gelen vatansever halkın üzerine yaylım ateşi açtı. Ön safta yer alanlar anında şehit oldular. Geriden gelenler, geri çekilmek yerine daha hızlı olarak ileri atıldılar. Tabyanın demir kapılarını kırılıp içeri girildiler. Göğüs göğüse yapılan bir savaş sonucunda etkili silâhlarla donanmış Rus ordusu bıçaklı, taşlı, sopalı, baltalı, tırpanlı elinde ne varsa onu alarak vatan savunmasında yerin alan halk kahramanları karşısında tutunamadılar. Rus ordusu bu savunma ve direniş karşısında yarım saat kadar ancak tutunabildi. Tabya geri alındı. Verilen 1000 kadar şehite karşılık, 2300 civarında Rus askeri öldürülmüştür.

93 Harbi olarak da bilinen ve anılan 1877 – 1878 Osmanlı – Rus Savaşı sırasında, Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında kahramanca çatışnalar arasında bulunan Nene Hatun adını bu şekilde tarihe yazdırmıştır. Nene Hatun,1857 yılında Erzurum’da doğdu,1955 yılında yine Erzurum’da 98 yaşında zatürreden öldü.

You May Also Like