Ihlara Vadisi Hakkında Bilgi

Ihlara Vadisi Nerededir?

Kapadokya bölgesinin başlangıcı olarak kabul edilen Ihlara vadisi Aksaray’ın Güzelyurt İlçesi sınırları içerisindedir. Etkileyici bir güzelliği olan Ihlara Vadisi dünyada önemli kanyonlar arasında yer almaktadır. Vadiyi görmek isteyenlerin Ihlara kasabasında bulunan vadi girişini tercih edebilirler. 18 km. uzunluğunda, ortalama 150 metre derinliğinde, 200 metre genişliğinde olan vadinin yaklaşık 6 km’lik kısmını mutlaka yürüyerek görmelisiniz.

ihlara vadisi

Ihlara Vadisi Nasıl Oluşmuştur?

Bölgede yer alan Hasan dağının volkanik etkisi ve Melendiz nehrinin oluşturduğu vadi içerisinde binlerce yaşam alanı bulunmaktadır. Ihlara Vadisi geçmiş dönemlerde içerisinde insanların yaşadığı dünyanın en büyük kanyonu olarak, diğer kanyonlardan farklıdır. Bölge için Melendiz nehri büyük öneme sahip olmakla beraber, vadiyi şekillendirmiş ve hayat vermiştir.

Ihlara vadisi bir görüntü

Vadi içerisinde bulunan yürüyüş yolu nehrin kıyısında uzanmakta ve vadiyi boydan boya geçmenizi sağlamaktadır. Vadinin iki yanında bulunan ve volkanik etki ile oluşan kayaçların kolay yontulması ile oluşturulmuş yüzlerce kilise ve çeşitli yapılar vadinin dünyanın en önemli kültür ve medeniyet merkezlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Ihlara Vadisinin Özellikleri

Vadiye girmek için sizi bekleyen 380 basamaktan oluşan merdiveni müthiş manzara eşliğinde inerek yolculuğa başlamaktasınız. Vadi içerisinde ilk dikkat çekecek özellik müthiş doğası ve havasıdır. Vadi kıyısında gözünüzü alamayacağınız yapıların bulunduğu dik yamaçlar arasında adeta gizlenmiş suyun kenarında, bağlar ve bahçelerden oluşan yeşillikler sizi etkileyecektir. Bulunduğu bölgenin iklimi ve doğasından oldukça farklı olan vadi içerisi zengin bitki çeşitliliği ve yeşil bir doğaya sahiptir. Vadi içerisi bölgedeki karasal iklimden farklı olarak, Akdeniz iklimine yakın bir mikroklima alanı oluşturmaktadır.

kapodokya Kanyon Görüntüsü

Ihlara Vadisi’nin yamaçlarında kayalara oyulmuş ve günümüze kadar ulaşmış freskli kiliseler yer almaktadır. Hristiyan toplumlar için dini açıdan öneme sahip olan bu bölge eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak günümüze ulaşmıştır. Hıristiyanlığın ilk yıllarından itibaren yapılan bu freskli kiliseler ve çeşitli mekânlar 14 kilometre boyunca Ihlara’dan Selime’ye kadar devam eden Ihlara Vadisi içerisinde yer alırlar. Selime bölgesinde yer alan Selime katedrali ise bölİlk çağlarda Kapadokya Irmağı’nın (Patamos Kapadokus) ortasında tabiatla tarihin bölgedeki en önemli dini merkezdir. Ihlara Vadisindeki bu kiliselerin ilk örnekleri MS IV. yüzyıla kadar görülmektedir. Ihlara civarındaki kiliselerden Eğritaş, Ağaçaltı, Kokar, Pürenliseki ve Yılanlı Kiliseleri “Kapadokya Tipi” olarak bilinen özellikler gösterirler. Belisırma bölümünde bulunanlar ise “Bizans Tipi” resimlerle süslüdür.

Kapodokya doğal alanıihlara vadisiKanyon

Ihlara vadisi ve bölgede yer alan Selime katedrali ile Derinkuyu yeraltı şehri  de gezi programınızda mutlaka yer almalıdır.

You May Also Like