Fidye Yazılım Nedir? Nasıl Temizlenir?

Fidye Yazılım Nedir?

Fidye yazılım ya da Cryptolocker son zamanlarda, kişi veya kurumlardan para elde etmek amacıyla siber suçlular tarafından kullanılan yöntemlerden biridir. Gerek özel gerek se iş ile ilgili çok fazla dosyalarımızın yer aldığı bilgisayar veya telefonlarımız çeşitli yollarla kötü amaçlı kişilerin kontrolüne geçebilir. Kontrolüne aldıkları bu dosyalara gerçek sahiplerinin ulaşması engellenerek, karşılığında değişik miktarlarda para talep eden fidyecilerin bunun için kullandıkları farklı yollar vardır.

Fidye Yazılım Dosyalarımızı Nasıl Ele Geçiriyor?

Sanal dünyamız birçok tehlikeye açıktır. Özel veya iş ile ilgili dosyalarımızın öneminin farkında olmaz ve bu tehlikelere açık bırakırsak başkalarının eline geçebilir. Bu dosyalar bazen fotoğraf veya video, bazen de bizim için önemli dijital ortamdaki çalışmalarımız olabilir. Bu dosyaların önemi belki de kaybettiğimiz zaman ortaya çıkacaktır. Fidye yazılım ya da Cryptolocker genellikle zararlı ekler ve ya oltalama taktikleri içeren e-postalar ile bilgisayarımıza bulaşır. Bu e-mailler, bazen Telekom firmalarından gelmiş gibi görünen yüksek faturalar, bazen de farklı firmalardan gelen adres değişikliği talepleri görünümünde olabilir. Posta kutumuza bir e-mail düşer, Telekom firmamızdan geliyor gibi görünür ve hiç beklemediğimiz bir fatura bilgisi gelmiştir. Hemen ek teki dosyayı açıp fatura detayını görmek isteriz ve o anda Cryptolocker bilgisayar veya telefonumuza sızar.

Fidye Yazılım Nedir? Nasıl Temizlenir?

Fidye Yazılım Nasıl Yayılır?

Zararlı yazılımı içeren e-postayı ve ekini açan kişinin bilgisayarında bir Truva atı çalışmaya başlıyor. Bu çalışması esnasında bilgisayarı tarayan yazılım dosyalarımızı tespit ederek şifrelemeye başlıyor ve işi bitince de kullanıcıya mesajını gönderiyor. Bu mesaj; dosyalarına ulaşmak için para gönderilmesi gerektiğini belirten bir mesaj oluyor. Fidye yazılım bazen dosyaları şifreleyerek bizim ulaşmamızı engellerken, bazen de tamamen sistemi de kilitleyebiliyor. Tekrar dosyalarımıza kavuşmak için bizden para talep eden fidyeciler bu iş için farklı rakamlar isteyebilir. Ortalama 300 dolar civarında olmakla beraber, bu dosyaların önemi, fidye istenen kişinin işi vs. birçok kritere göre farklılık gösterebilir.

Fidye Yazılımdan Kurtulmak Mümkün mü?

Dosyalarımız şifrelendikten ve ya bilgisayar ya da telefonumuz kilitlendikten sonra bu yazılımlardan yani fidyecilerin elinden kurtulmak neredeyse imkânsızdır. İstedikleri parayı ödeyerek kurtulmaktan başka çare kalmayabilir. Bazen de istenen parayı ödemek bile verilerimizi kurtarmamızı sağlamayabilir. Bu duruma düşenlerin %20 si para ödedikleri halde fidyecilerden kurtulamamıştır. Fidyecilerden kurtulmak için tek çare vardır o da bu yazılımın bilgilerimizi ele geçirmesine izin vermemek yani onları korumak.

Fidye Yazılımdan Nasıl Korunabiliriz?

Dosyalarınızı Yedekleyin

Fidyecilerin ele geçirdikleri dosyaların bir kopyası onların ulaşamayacakları bir ortamda ve bizim elimizde ise onları geri almaya ihtiyacımız kalmaz. Bunun için düzenli olarak bilgilerimizi ve verilerimizi harici bir ortamda yedeklemeliyiz. Fakat ele geçirilen bilgilerin başkalarının eline geçmesi tehdit oluşturmakta ise o zaman yedekler pek bir anlam ifade etmez. Ele geçirdikleri bilgileri bizim aleyhimizde kullanma ve bizi zor duruma sokma ihtimalleri belki de bu işin en büyük tehlikesidir.

Şüpheli E-postaları açmayın

En sık zararlı yazılım alma yöntemi e-posta ve onların ek leri olduğu için bu postaları açmamaya dikkat etmeliyiz. Genellikle “.pdf.exe” uzantısına sahip olan bu virüsleri fark etmek önemlidir. Eğer Windows seçeneklerimizde dosya uzantılarını gösterme gizli ise bu durumu fark edemeyiz. O yüzden dosya uzantılarının görünmesini sağlamak ve şüpheli e-postaların içeriğini merak etmeyi bırakmak iyi bir önlem olabilir.

Yazılımlarınızı Güncel Tutun

Kullandığımız yazılımlar güncel değilse virüslerin ele geçirme ihtimali biraz daha fazla olmaktadır. Bunun için yazılımları güncelleyerek virüsleri bunlardan uzak tutabiliriz.

Anti Virüs Programları Kullanın

Güvenli, güncel ve en önemlisi lisanslı bir anti virüs korumasına sahip olmak, bu tür zararlı yazılımlardan korunmak için en önemli çaredir. Her an ortaya çıkan yeni virüslere karşı sürekli kendini güncelleyen virüs programlarını aşarak sistemimize girse bile zararlı yazılımların çalışarak şifreleme yapması engellenir. Çünkü sisteme giren bu yazılımlar işleme başlamak için uzaktan bir komuta ihtiyaç duyarlar ve anti virüsler bunu engeller.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like