Evimizdeki Gizli Tehlike, Kimyasallar…

Reklamlarda sıkça karşılaştığımız içeriklerden biri de temizlik ürünleridir. “Çocuğunuz evde özgürce gezsin”, “ Sokakta istedikleri kadar kirlensinler”, “Eviniz mis gibi koksun” gibi sloganlarla satışını arttırmaya çalışan temizlik ürünü firmaları farkında olmadan sizi hastalıklara sürüklemektedirler. Evde kullanılan kimyasal temizlik malzemelerinin bilinmeyen en önemli yönü insan sağlığına çok büyük tehdit unsuru olmasıdır. Aslında reklamlarda söyledikleri doğru evinizde gerçekten güzel bir görüntü elde edebiliyorsunuz.

Deterjanlarla yapılan yıkama sonrasında ne kadar durulama yapılırsa yapılsın yıkanan maddenin üzerinde bir miktar kalırlar ve bu miktar her yıkamada artar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki insan vücuduna dokunma, soluma veya ağız yoluyla günde 3 mg deterjan girmektedir. Tam bir durulama sağlayabilmek için çamaşırlarda 8 ton, bulaşıklarda 6 ton, şampuan ve duş jellerinde ise 2 ton su kullanmamız gerekmektedir.
Peki, evimizin güzel görünmesi ve kokması için kullandığımız kimyasal deterjanların zararları nelerdir?

Sıvı El Sabunları, Şampuan Ve Duş Jelleri

Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiş bu ürünlerin içerisinde Sodyum laureth sülfat ( çok köpük elde etmek için kullanılır), dietanolamin, trietanolamin, formaldehit ve paraben gibi kimyasallar mevcuttur. Bunlar alerji, göz hastalıkları, kanser, sinir sistemi hastalıkları, beyin ve göğüs tümörüne sebep olabilirler.
Çamaşır Deterjanları
Bu ürünlerin içeriği doğal ortamda ayrıştırılamayan ve geri dönüşümü mümkün olmayan fenol, amonyak, naftalin gibi kimyasal maddelerdir. Çamaşır üzerinde biriken kalıntılarından dolayı vücutta kızarıklık, kaşıntı, alerji ve sinüs rahatsızlıklarına yol açabilmektedirler.
Bulaşık Deterjanları
Bulaşık deterjanlarında yüksek oranda klor ve fosfat bulunmaktadır. Fosfat, suyu yumuşatmak için kullanılan bir kimyasaldır. Fosfat atıkları akarsu, göl ve denizleri zehirli bir alan haline getirip suda yaşayan birçok canlının ölümüne sebep olmaktadır. Klor ise yıkama sırasında az da olsa dışarı çıkar ve solunum zorluğu, göz yanması, yorgunluk ve baş ağrısı oluşturabilmektedir. Bulaşık deterjanları petrol kaynaklı olup geri dönüşümü mümkün olmayan maddelerdir.
Ağartıcılar (Çamaşır Suyu)
Güçlü aşındırıcı özelliği olan bir kimyasaldır. Cilt, göz ve solunum yollarında tahrişe sebep olur. İçindeki klor, solunum zorluğu, göz yanması, yorgunluk ve baş ağrısı oluşturabilmektedir.
** Çamaşır Suyu Amonyaklı Veya Asidik (Tuzruhu, Kireç Çözücü Gibi) Temizlik Maddeleriyle Bir Arada Kullanıldığında Zehirli Klor Gazı Ve Bileşenleri Açığa Çıkar Ki Ortamdaki Oksijeni Bitirip Kişiyi Nefes Alamaz Hale Getirerek Ölümüne Dahi Yol Açabilmektedir.
Lavabo Ve Tuvalet Açıcılar
Kuvvetli asit özelliğine sahip kimyasallardır. Yanlışlıkla ağız yoluyla alınması durumunda iç dokuları yakarak yemek borusu, mide ve bağırsak sistemine zarar vermekle birlikte ciltle temasta da onarılması pek mümkün olmayan doku yanmalarına sebep olurlar.
Cam Ve Ayna Temizleyicileri
Cam ve ayna temizleyiciler su içerisine karıştırılmış amonyak ve mavi boyadan ibaret olmasına karşın çok fazla tahriş edici gaz açığa çıkarır ve gözle temasında zarar verebilir.

Diş Macunları

Sıvı el sabununda bulunan kimyasalların bir kısmı diş macununda da bulunur. Bu kimyasalların yanı sıra Fluorid ihtiva edenleri vardır. Fluorid dişleri koruma amaçlı kullanılmasına karşın uzun süre kullanımı zararlıdır. Yutulması halinde ise beyin ve kemiklere zarar vermektedir. Bu sebeple 6 yaşından küçük çocuklarımızda fluorid içermeyen diş macunları tercih edilmelidir.
Halı, Kumaş Temizleyiciler
Bu ürünler leke çıkarıcı özelliğe sahip perkloretilen isimli kimyasal içermektedirler. Bu kimyasal kanserojendir ve kullanım anından itibaren sersemleme, baş dönmesi, uyku, bulantı ve titreme gibi etkiler gösterebilir. Uzun süre maruz kalma durumunda ise karaciğere ve merkezi sinir sistemine zarar verir. Yine bu ürünlerin içerisinde naftalin, etanol, amonyak gibi kimyasallar mevcuttur.
Küf Temizleyici, Pas Ve Kireç Çözücüler
İçerisinde fenol, kerosen, pentaklorfenol, formaldehit gibi kimyasallar ve pestisitler( zirai ilaç) bulunur. Cilde teması ve solunması durumunda göz, soluk borusu, deri ve akciğerler için tahriş edicidir. Yutulması halinde ölümcül olabilir.
Koku Gidericiler
İçlerinde fenol, etanol, ksilen, kresol, naftalin ve formaldehit gibi kimyasallar mevcuttur. Oda spreyleri havadaki kötü kokan bakterileri yok etmez sadece onları hoş kokularla sararak gizler. Bazıları da burunda koku alma duyumuzu engelleyen yağlı bir tabaka oluşturur.

Zarar Gördüğümüzü Anladığımızda Ne Yapmalıyız?

Hangi madde ile temas edildiği kesinlikle tespit edilmelidir.
Maruz kalınan miktar ve süre tespit edilmelidir.
Yutulması halinde kişi kesinlikle kusturulmamalıdır. Önce bol miktarda su içirilmeli ve hastaneye götürülmelidir.
Vücutla temas durumunda kıyafetler, gözle temas durumunda varsa lensler çıkarılmalıdır. Temasın olduğu kısım bol su ile 20 dakika kadar yıkanmalıdır. En yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Çıkan zararlı gazların solunması durumunda açık havaya çıkılmalı ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Tüketici Olarak Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hangi ürüne ihtiyacımız varsa sadece o ürünü almalıyız.
Ürünün kullanma talimatını mutlaka okumalıyız.
Kullanım miktarını talimata göre uygulamalıyız. Öneriden daha çok kullanmak iyi temizlik sağlamadığı gibi sağlığımıza ve çevreye zarar verir.
Ürünleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmeliyiz.
Temizli ürünlerini gıda maddelerinden uzak tutmalıyız.
Ürün ambalajlarının ağzını sıkıca kapatıp tam bitirmeden atmamalıyız.
Ürünlerin ambalajını değiştirmemeliyiz.
Oda sıcaklığında, güneş ışığına maruz bırakmadan ve kuru bir yerde saklamalıyız.
Çamaşır ve bulaşık makinelerimizi aşırı doldurmadan ve tam dolduğunda çalıştırmalıyız.
Ürünü fazla kullanmamız gerektiğinde bulunduğumuz ortamı havalandırmalıyız.
Temizlik yaparken koruyucu eldiven, gerekirse maske ve koruyucu gözlük kullanmalıyız.

MEBİLGİ

You May Also Like

2 Comments

  1. Aslında evlerimizde kullanılan kimyasalların hiç de masum olmadığı anlaşılıyor bu yazıdan. Bu değerli bilgilendirmeden dolayı mebilgi ye teşekkür ederiz.

  2. Bu yazı bir kez daha gösteriyor ki hayatımızın her aşamasına giren kimyasal maddeler zararlıdır. Herkesin bunun farkına varıp bize tüm zenginliklerini sunan dünyaya sahip çıkmalıyız. Mebilgi.com olarak gösterdiğiniz hassasiyete teşekkür ederim.

Comments are closed.