E-SİGARA KULLANIMI

E-sigara kullanımının, uzun yıllardan sonra ilk kez bu yıl azalma eğilimine girdiği belirtiliyor.  Dünyadaki birçok hükümetin bu cihazların kullanımını sınırlandırması veya  yasaklamalarının bunda büyük etkisi var.  E-sigara ile ilgili daha kesin veriler elde etmek için bilimsel olarak araştırılıp,  çıkan sonuçların kanıtlanması  gerekli görülüyor.

                Konuyla ilgili olarak İngiliz Hükumeti bir soruşturma başlattı , bu soruşturmanın ana başlıkları şöyle:

1- E-sigaranın bağımlılık, kısırlık ve kanser oluşumundaki etkileri

2- Evlerde kullanımında diğer insanlar üzerindeki sağlık etkileri

3-E-sigara da ki buharın sigara bırakmada ne kadar işe yaradığı

E-sigarada bulunan buharın sigara dumanını canlandırması ve içinde bulunan nikotin bazının alınması;  sigara yerine kısa sürede geçebilen bir cihaz olmakla birlikte , sigara içilen sosyal gruplarda çoğunlukla e-sigara yerine  normal sigara içilmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu durumda hem e-sigaranın buharının hem de normal sigaranın dumanın zararlarına maruz kalınmaktadır.

E-sigaralarda kullanılan likidin, tezgah altı veya sağlığa zararlı bir şekilde üretilmiş olması da kullanıcıları daha fazla riskle karşı karşıya getirmektedir. E sigaranın tamamen yasaklandığı ülkelerde ise kanunsuz olarak satılmasından dolayı da daha büyük tehlikeleri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca e-sigara veya yan ürünlerinin yasak olmasından dolayı herhangi bir kalite standardı ve denetimi olmadan üretildiği durumların da göz ardı edilmemesi gereklidir.

Her ne kadar buharın sigara dumanını ilk etap da simule etse de e-sigara kullanımında, gerçek sigarada bulunan daha tehlikeli boğucu ve zehirleyici olan karbon monoksit ve karbon dioksit gazları bulunmamaktadır.  Keza sigarada bağımlılık yapan nikon olmasına rağmen, insanda rehaveti veya rahatlama hissini veren bu iki zararlı gazdır. Karbon monoksit kandaki serbest oksijeni bağlayarak organlara, dolayısı ile beyne giden oksijen miktarını azaltmaktadır. Bu da insanda kısa süreli bir rehavete sebep  olmaktadır.  İkinci düşman nikotin de insanları bağımlı hale getirmektedir.

Gelelim e-sigaraya… Normal olarak bu gazların ve katranın gelmediği e-sigaralarda diğer etken olan rehavet ve rahatlama oluşmamaktadır.  E-sigara içen kişi psikolojik olarak bir miktar rahatlanmış olsa da sigarayı bırakma niyetinde değilse hemen gerçek sigaraya başlamaktadır. Daha da kötü olarak ikisini bir arada kullanmaya başlamaktadır.

Sigaradan kurtulmak için en iyi yol, spor yaparak rahatlama sağlamak ve yorulmaktır. Nikotinin bağımlılığını yenebilmek için tıpkı sigaraya yeni başlanıldığı iradenin gösterilmesi yeterli olacaktır.

Dumansız günler dileğiyle

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like