Corona Virüsü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Corona (Korona) Virüsü Nedir?

Corona virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs türüdür.  Virüs hayvanlardan insanlara bulaşır. Corona, soğuk algınlığından, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS), Şiddetli akut Solunum Sendromu (SARS) gibi şiddetli hastalıklara neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir.

Yapılan araştırmalara göre SARS virüsü 2002 yılında Çin’de misk kedilerinden insanlara MERS virüsü ise Suudi Arabistan’da develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır.

Corona (Korona) Virüs Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsleri soğuk algınlığına benzer belirtiler verir. Hafif ve orta derece üst solunum yolu hastası olan insanları hasta eder. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yüksek ateş Corona virüsünün başlıca belirtileridir. Virüs bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için tehlikeli sonuçlar doğurur. Corona virüsü ilk olarak Güney Çin’in Guangdong eyaletinde tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütüne göre Corona virüsü solunum problemlerinin yanı sıra ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliğine neden olur. Corona virüsünde en savunmasız gurup yaşlılardır.

Corona (Korona) Virüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüsleri hayvanlarla temas eden insanlara bulaşır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Corona virüsü develer arasında, SARS virüsü ise misk kedileri arasında yayıldığı düşünülüyor. Corona virüslerinin insandan insana bulaşması sağlıklı bir insanın hasta olan birisinin vücut salgılarına teması ile gerçekleşir. Öksürük, hapşırma ve el sıkma gibi durumlar virüse maruz kalmaya neden olur. Virüs kapmış birisine temas ettiğinizde, eşyasına dokunduğunuzda, ağzına burnuna ve gözlerine temas ettiğinizde size de bulaşabilir.

Corona (Korona) Virüs Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Corona virüsü için geliştirilen özel bir tedavi yöntemi yoktur. Belirtileri çoğu zaman kendiliğinden kaybolur. Uzman hekimler virüsü teşhis ettikten sonra ağrı kesici ilaçlar ve ateş düşürücü ilaçlar vererek belirtileri hafifletir. Yaşadığınız alanın oda nem seviyesinin dengelenmesi, ılık duş almak boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerin hafiflemesini sağlar. Bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve uyku tedavi için önemlidir. Belirtiler ortaya çıktığı zaman vakit kaybetmeden uzman hekime danışmak gerekir.

Corona (Korona) Virüsten Korunma İçin Neler Yapılabilir?

Corona virüsü için koruma sağlayacak henüz aşı geliştirilmemiştir. Hastalıktan korunmak için hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınmak gerekir. Hasta insanlar ve çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra mutlaka ellerin yıkanması gerekir. Çiftlik ve vahşi hayvanlara temastan kaçının. Öksürürken ve hapşırırken tek kullanımlık mendi kullanın. Kağıt mendil ile ağız ve burnu kapatın. Elleri sık yıkayıp ellerin göz burun ve ağızla temasından kaçınmalısınız. Hasta olan kişilerin temas ettiği yüzeylerin iyi temizlenmesi gerekir. Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyi pişirilmesi gerekir. Enfekte olan kişiye koruyucu ve destekleyici sağlık hizmetleri verilir.

Kaynak: www.mebilgi.com/corona-virusu-nedir-nasil-tedavi-edilir

You May Also Like