Çalışmak Neden Önemlidir?

Çalışmak yaşamaktır aslında, en basit nefes almaktır, enerji alıp enerji vermektir bir dönüşümdür aslında çalışmak. Hiçbir zaman kaybolmayacak ve yenisi eklenmeyecek bir enerjiyi başka bir enerjiye çevirme işlemidir. Bu çevrimde kullanılan enerji başka bir enerjiye dönüşürken ortaya başka mekanizmalar ortaya çıkarır bu mekanizmalarda daha başka mekanizmaları çalıştırır ve böylece devam eder.Bu fiziğin temel yasalarından aslında termodinamiğin kurallarındandır.

İnsanlar çalışır, başka mekanizmaları harekete geçirmek için çalışır. Para kazanır karşılığında bu işte bahsedip durduğumuz diğer mekanizmaları harekete geçirir. Öncelikle bu para ile karnımızı doyururuz, sonrasında kendimize güvenli barınaklar bulmaya yapmaya çalışırız daha sonrasında ise kişisel gelişimimizi artıracak başka mekanizmalar aramaya başlarız.

Peki para bir enerji mi diye düşünebiliriz… Şimdi düşünelim , kimsenin bulunmadığı bir yerde çırılçıplak kaldığımızı.. yatıp ölmek ihtimalini bir kenara koyarsak enerjimizi harcayıp besin arayışına gireriz bir hayvanın veya bitkinin enerjisi yemek suretiyle kendimize alırız  bizde onu ısı ve atık olarak atmadan önce bir sonraki adım olan bedenimizi koruma ve bir barınak kurma çalışmasına başlarız bu arada artık fazladan avlanıp açıklıktan sonra avlanmadan vazgeçeriz artık burada yaşama avcılık ve bunları biriktirme olarak devam edebiliriz. Bu insan çalışarak kendini diğer enerjileri depolayıp daha kuvvetli hale getirme peşindedir. Bu kişinin ilk halinde olan biri yanına geldiğinde, yiyecek biriktirmiş kişi diğerinden daha kuvvetlidir. Yiyeceğini paylaşmak için diğer kişiden başka yapılacakları isteyebilir. Ona barınak yaptırabilir, silah yaptırabilir. Sonucunda diğer kişi avlanma tehlikelerinden korunur ve daha az tehlikeli bir çalışma ile yiyeceğini temin eder.

Anlattığımız bu döngü aslında farklı senaryolardan da ilerleyebilir, çalışılan konular değişebilir içine savaş ve diğer faktörler de eklenebilirdi.

Tekrar enerjiye dönersek, enerjinin fazla olması gücümüzü artıracaktır, ve biz insanlar her zaman daha güçlü olmayı isteriz, bunun için çalışırız bunun için enerji tüketip , yeni enerjilerin ortaya çıkmasını sağlarız. Para kazanırız mesela bunun karşılığında domates alırız, bu domatesi çalışarak üretir çiftci , doğa ananın enerjisini kullanarak, domates sonra tekrar doğa anaya döner.

                Para gücün simgesi olmuştur günümüzde,  çalışırız emek parası kazanmak için.. Enerjimizi bu simge için harcarız güçlü olmak için.

O zaman çalışarak enerji tüketerek yeni enerjiler kazanırken daha fazla mekanizmayı harekete geçirebilirsek o zaman daha fazla simge kazanmış oluruz ve daha güçlü oluruz.

Güçlü günler dilerim.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like