2017 Lys Sınavında Kısa Cevaplı Sorular Nasıl Cevaplandırılacak?

2017 LYS sınavında bu sene ilk defa kısa cevaplı sorular sorulacak . 2017 ÖSYS Sınav Kılavuzunda yer alan bilgilere göre,

Matematik Sınavı  Sınavı LYS-1 de 3 tane Matematik sorusu,

Fen Bilimleri Sınavı Sınavı LYS-2 de Fizik den 1 soru Kimyadan 1 soru ve Biyolojiden 1 soru,

Edebiyat-Coğrafya Sınavı LYS-3  de Türk dili ve edebiyatından  2 soru, Coğrafya-1 den 1 soru,

Sosyal Bilimler Sınavı LYS-4 de Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru,

Yabancı Dil Sınavı LYS-5 de Yabancı Dil Testinde 3 soru

Kısa cevaplı olarak sorulacaktır ve kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır yani hatalı kısa cevap diğer doğru cevapları etkilemeyecektir.

2017 ÖSYS Sınav Kılavuzunda YGS cevap kağıdı yayınlanırken LYS cevap kağıdı henüz yayınlanmamıştır, ancak kılavuzda yapılan açıklamalara göre  Adaylar soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklar. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacak.

Bu açıklamalara göre bir soruda seçenekler bulunmayacak fakat kodlanması gereken kutucuklar ve sonucun el ile yazılması gereken bir bölüm olacağı tahmin ediliyor.

Örneğin sorunun cevabı  5 olsun

Lys Sınavında Kısa Cevap

Örneğin  sözel sorunun cevabı  Su olsun

Lys Sınavında Kısa Cevap anahtar 2

Bu tür sorular çözülürken karıştırılabilecek en önemli sorun kelimenin veya rakamın yaslanacağı tarafın öğrencilere çok iyi anlatılması gerekmektedir. Sayısal bir değeri en sola yazmak sağına konacak rakamlar ile değeri değişecektir. Sözel cevaplarda ise sola yazmak devamında ikinci bir kelime yazılmasına da neden olacaktır.

 

 

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like