Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin Besin İçeriği Nedir?

Kereviz, anavatanı doğu Akdeniz olan ve ılıman iklimlerde yetişen maydanozgil ailesine ait şifalı bitkilerdendir. Kan sulandırıcı ve antioksidan özelliğinin yanı sıra etkili bir iltihap giderici olan kereviz, alkali bir sebzedir ve asitli gıdaları nötralize eder. Patatese benzeyen oldukça büyük olan meyvesi birçok yemek türünde kullanılabilir.

Kereviz A,C, E ve K Vitamini, folik asit, B6, potasyum, B5, manganez, riboflavin, kalsiyum, fosfor gibi vitamin ve mineraller içerir. Ayrıca çok miktarda antioksidan bileşik ve enzimin yanında bol miktarda lif, beta-karoten, flavanoid içermektedir.

Kerevizin Başlıca Faydaları Şunlardır.

Vücudumuzun ihtiyaç duyacağı vitaminleri karşılamaya yardımcıdır. Yapısında potasyum, sodyum, kalsiyum ve manganez gibi çok çeşitli mineraller içerir.

Kötü ve yüksek kolesterole karşı etkilidir.

Kereviz tansiyonu kontrol altına alma konusunda etkili olup, kandaki kolesterol miktarını dengeler. Kereviz içeriğinde yer alan fitalid ile kandaki stres hormonunu azaltıcı etki gösterir ve damarları gevşetip kan dolaşımını rahatlatır, kolesterolü düşürür. Aynı zamanda tansiyon için kullanılan ilaçların yan etkilerini yaşatmadan kan basıncını düşürür ve beyne kan akışını hızlandırır.

Sindirim sistemini destekler.

Kereviz içerdiği yüksek su sayesinde günlük su ihtiyacının %25’ini karşılarken lif içeriği sayesinde de sindirim sistemini destekler. Yüksek su içeriği çözünmeyen lifle birleştiğinde, bağırsakları yumuşatıcı etki göstermektedir. Kereviz tohumunda bulunan NBP olarak bilinen bir bileşik sayesinde idrar söktürücüdür ve vücudun detoksuna yardımcı olur. Sahip olduğu bu bileşik enfeksiyonlarla mücadele için de oldukça önemlidir. Özellikle sindirim sistemi ve üreme organlarındaki bakteriyel enkeksiyonler ve hatta üreme organları üzerinde oluşabilecek kistleri önleme konusunda etkilidir.

Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Kereviz üzerinde yapılan araştırmalar kanserli hücrelerin yayılmasını önlediği tespit edilmiştir. Özellikle kanserli hücrelerin büyümesini durdurma konusunda etkisi gözlemlenmiştir. Etki gösterdiği kanser türleri arasında kolon ve mide kanserleri yer almaktadır.

Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

Kereviz kandaki iltihaplanmayı önleyerek kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. Kereviz kan damarlarımızı çevreleyen düz kasların gevşemesine ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan potasyum, kan basıncını düzenler ve kalp atış hızını dengeler. Kalp krizi geçirme ve felce yakalanma riskini azaltır. Kan basıncını kontrol eder.

Kereviz, düşük glisemik indeksi olan vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

Kereviz içeriğinde yer alan A, K ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve folat gibi mineraller ile düşük sodyum oranına sahiptir. Ayrıca, düşük glisemik indeks ile kan şekeriniz üzerinde dengeleyici bir etkiye sahiptir.

You May Also Like