Cüzzam Haftası Anlam ve Önemi (25-31 Ocak)

Cüzzam (Lepra) Nedir?

Cüzzam hastalığı mikrobu Tüberküloz(verem) yapan mikrop olan Mycobcıcterium lepraebasilinin mikrobunun yol açtığı kronik bir hastalıktır. Dünyada gelir düzeyi düşük ülkelerde açlık, yoksulluk, sağlık ve temizlik şartlarının kötülüğü, iyi beslenememe ve sürekli göç sebebiyle tam olarak yok edilememiştir. Bu mikrobun kuluçka dönemi yaklaşık 5 yıl kadardır. %90 oranında bulaşıcı olmamasına rağmen tedavi yapılmamış hasta ile çok sık ve yakın temas sonucu ağız ve burun yoluyla bulaşabilir.

Cüzzam Nasıl Oluşur?

Mycobcıcterium lepraebasilinin mikrobuna karşı bağışıklığın olmaması sebebiyle bulaşabilir. Bu bağışıklık Mitsuda Testi (Lepromin Testi) ile anlaşılabilir. Bu mikroba bağışıklık büyük oranla ebeveynlerden geçmesine rağmen çok nadir bu bağışıklığın bulunmadığı bireyler olabilir.

Diğer bir sebep ise enfekte olmuş hastalığa sahip, mikrop yayan bir hasta ile uzun süre temas ile bulaşır. Hastalık mikrobunun yumurta süresi 2-7 yıl arasında olduğundan erken teşhis edilmesi oldukça güçtür.

 

Cüzzamın Belirtileri Nelerdir?

Mikrop genellikle kollar ve bacaklarımızda buluna sinirlerin etrafında bulunan zarları meydana getiren hücrelerin içerisine yerleşir. Bu hücreleri öldürür. Zamanla deri yüzeyinde kırmızı mor arası kabarıklar(tıpta Papül, Plak), yüz. Göz çevresi, yanak, dirsek ve diz kapağı bölgelerinde nohut büyüklüğünde şişkinlikler(tıpta Nodül) şeklinde görülür. Bazen de bu yaraların açılmasıyla oluşan izler(tıpta Sk.Atris-Skar), genellikle kol ve bacaklarda his kaybı, halsizlik ve güçsüzlük şeklinde kendini gösterir.

Cüzzamın Tedavisi Nasıldır?

Miskin hastalığı veya Hanseniasis denilen Lepra hastalığının tarihi çok eskilere dayanır. Hastalık üzerine birçok çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde hastalığa evden ve ayakta tedavi uygulanmaktadır. Hastalığın tedavisinde uzun süreli antibiyotik kullanımı söz konusudur. Bu da mikrobun hastalığa karşı direncini arttırmaktadır. Ülkemizde cüzzam tedavisi “Sağlık Bakanlığı Hansen Hastalığı Teşhis ve Tedavi Yönetmeliği”ne göre ücretsiz bir şekilde İstanbul, Ankara ve Elazığ’da bulunan hastanelerde yapılmaktadır. Yoğun bir şekilde görüldüğünde tedavi 2 yıldan fazla sürmektedir.

Cüzzam Haftası (25-31 Ocak)

İnsanlık tarihinde cüzzam ve cüzzamlı hastalara karşı oluşan kötü yargıyı ortadan kaldırmak, erken teşhis ve tedaviyi sağlamak ve insanların yaşamlarında bu konuda farkındalık yaratmak için Ocak ayının son Pazar günü Cüzzam Günü ve bu günü içine alan hafta da Cüzzam Haftası olarak ilan edilmiştir. Hafta boyunca cüzzamlı hastaların sorunlarının çözüm yolları aranmakta, toplum içerisindeki kötü izlenimin ortadan kaldırılması ve hastalığın tamamen yok edilmesini hedefleyen çalışmalar yapılmaktadır. Zamana bağlı olarak sayıları azalan Cüzzam hastaları toplumumuzun birer üyeleridir. Onlarla ilişkimizi kesip dışlamak yerine, onlara hastalıklarını yenmek için destek olmak ve gerekli sevgiyi göstermek bir insanlık görevidir.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like