Steve Jobs Kimdir? Steve Jobs Biyografisi

Steve Jobs Kimdir? (24 Şubat1955- 5 Ekim 2011)

Steve Jobs (Steven Paul Jobs) 24 Şubat 1955 tarihinde Amerika’nın California eyaletinin San Francisco şehrinde doğmuştur. Babası Suriye kökenli Abdul Fattah Jandali isimli bir akademisyen, annesi İsviçre kökenli Joanne Carole Schieble’dir. Evli olmadıkları için Steve, Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık verilmiştir. Çocukluk ve gençlik yıllarını California Mountain View’de geçirmiştir. Cupertino Homestead Lisesine gitmiştir. Boş vakitlerinde Hewlett-Packard da açılan meslek kurslarına katılmıştır. Burada sonradan ortağı olacak Steve Wozniak ile tanışmıştır.

Kısa Süren Üniversite Yılları Ve Budizm

1972 yılında Portland Oregon’da bulunan Reed College e kabul edilmiştir. Bir dönemin sonunda okuldan ayrılmış, yaz kursları için Reed’de kalmıştır. 1974 yılında Califonia’ya geri döndüğünde arkadaşı Wozniak ile Homebrew Computer Club adında evde bilgisayar yapmayı hedefleyen bir kulübün toplantılarına katılmıştır. Bir süre Atari oyun şirketinde çalışıp para biriktirmiş ve uzun zamandır hayalini kurduğu Hindistan gezisine çıkmıştır. Bu geziden geleneksel giysiler ve tıraşlı bir saçla ve Budist olarak geri dönmüştür. Atari’deki işine başlayan Jobs, buradan bir oyun kartının küçültülmesi işini almış, bilgisi olmadığı için alacağı paranın yarısını Woznaik’e teklif ederek işi ona yaptırmıştır. 5000 Dolar aldığı iş için Woznaik’e 350 dolar ödemiştir.

Apple Kuruluyor

1976 yılında Woznaik’in teknik bilgisini, Jobs’un tasarım ve pazarlama bilgisini birleştirerek ve Ronald Wayne’yi de alarak Jobs’un garajında Homebrew Computer’deki deneyimlerini kullanıp Apple I  adlı ev bilgisayarını oluşturmaya başlarlar. Bu ürünü ilk defa Personel Computing Festivalinde görücüye çıkarırlar. Mike Markkula’nın yatırımcılığı ile Apple Computer şirketi kurulmuş ve 1978 yılında Apple II , West Coast Computer fuarında kitlesel satışını yapmıştır. Bu bilgisayar 1993 yılına kadar 6 milyondan fazla satış yapan bir üründü. 1984 yılının başında ilk grafik ara yüzlü kişisel bilgisayar Macintosh satışa başlamış fakat istenilen verim olmamıştır. Şirketteki çoğunluk hissesini kaybeden Jobs 1985 yılında şirketin CEO’su Scully tarafından işten atılmıştır.

NeXT ve Pixar Yılları

Jobs hemen bilgisayar şirketini kurmuştur. Bu şirketteki çalışmalar Jobs’un Apple’a geri döndükten sonra çok fazla kullanılmıştır. 1986 yılında Computer Graphics Group’u satın alıp adını Pixar olarak değiştirmiş ve bilgisayar animasyonu üretmeye başlamıştır. 1991 yılında Pixar, “Oyuncak Hikayesi” adlı film ile uzun metrajlı animasyon film üretmeye başlamıştır. 1995 yılında da Disney ile anlaşma imzalamıştır.

Eve Dönüş

1996 yılında Apple, NeXT şirketini 429 milyon Dolar’a satın almış, Jobs kovulduğu Apple’a CEO olarak dönmüştür. 1998 yılında endüstriyel tasarımcı Jonathan Iye’nin yardımı ile ürettiği  iMac piyasada oldukça tutulunca Jobs da servet sahibi olmaya başlamıştır. Şirket 2001 yılında iPod adını verdiği MP3 çalarla piyasalara iyice yerleşmiştir. Telefon piyasasına giren şirket, 2007 yılında ilk iPhone üretmeye başlamıştır. Ayrıca bu dönemlerde şirket müzik çalar yazılımı olan iTunes ile de eğlence içeriği olan çevrim içi bir mağaza oluşturmuştur. Bu sanal şirket hala en iyiler arasında yer almaktadır.

Kanser Teşhisi ve Ölümü

Apple’daki yoğun temponun yanı sıra Jobs 2003 yılında Pankreas Kanserine yakalandığın öğrendi. 2004 yılında ameliyat olmuştur. Aynı yıl Disney, Pixar şirketini 7.4 milyar Dolara satın almıştır. 2009 yılında karaciğer nakli olan Jobs, 2010 yılında bilgisayar dünyasının devrimi olan iPad ‘i tanıtarak piyasaya sürmüştür. Ağustos 2011’de Jobs, hisse senedi değeri 340 milyar dolara ulaşan Apple şirketinin CEO luğunda ayrılmıştır. 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından “ Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti.” açıklaması ile öldüğü duyurulmuştur.

Kaynak: www.mebilgi.com– Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

You May Also Like